Dzisiaj w godzinach popołudniowych na Ukrainę wyrusza kolejny transport z pomocą humanitarną. Strażacy odpowiadają za logistykę całego przedsięwzięcia. Konwój składający się z 22 oznakowanych pojazdów zabierze na Ukrainę m.in. żywność, artykuły higieniczne, leki, łóżka polowe, koce, śpiwory oraz artykuły szkolne – łącznie 394 palety pomocy humanitarnej o masie 164 ton.

Szefowa MSW Teresa Piotrowska oraz wiceminister Stanisław Rakoczy spotkali się ze strażakami, którzy brali udział w załadunku transportu, a następnie wyruszą w konwoju na Ukrainę.

Cieszę się, że polscy strażacy po raz kolejny zaangażowali się w transport pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Udowadniając tym samym, że na ich pomoc możemy liczyć zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju – powiedziała minister Teresa Piotrowska.

Akcję organizuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Caritas, Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej, Zakonem Kawalerów Maltańskich, a także Polską Misją Medyczną. Państwa Straż Pożarna odpowiada za transport pomocy humanitarnej. Na Ukrainę pojedzie 38 strażaków.

Dziękuję strażakom za udział w kolejnej akcji wsparcia naszych sąsiadów. Dziękuję za Waszą stałą gotowość do działania – powiedziała szefowa MSW. – Nie do przecenienia jest ogromne zaangażowanie w transport humanitarny organizacji pozarządowych. To z Państwa strony wspaniały wyraz solidarności z potrzebującymi. Zapewniam, że zawsze możecie Państwo liczyć w takich akcjach na doświadczenie i niezawodność formacji MSW, ze strażakami na czele – dodała Teresa Piotrowska.

Konwój złożony z samochodów straży pożarnej wyruszy z Warszawy do Zaporoża na Ukrainie dziś około godziny 19:00. Strażacy będą mieli do pokonania około 1,3 tysiąca kilometrów. Do celu mają dotrzeć w środę (17 czerwca).

W operację zostały zaangażowane niemal wszystkie służby podległe MSW. Do granicy polsko-ukraińskiej konwój będzie zabezpieczany przez policję. Natomiast za sprawną odprawę na przejściu będzie odpowiadała Straż Graniczna – podkreśliła szefowa MSW.

Konwój z pomocą humanitarną w godzinach nocnych powinien dotrzeć na granicę polsko-ukraińską. Pojazdy zostaną odprawione w jednym miejscu zarówno przez polskich, jak i przez ukraińskich pograniczników.

Strażakom podziękował również obecny na odprawie gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. – Ta akcja jest możliwa dzięki wsparciu rządu RP. Dziękuję Pani Minister Teresie Piotrowskiej za możliwość udziału naszych strażaków w drugim już w ostatnim czasie transporcie pomocy humanitarnej na Ukrainę – dodał Komendant Główny PSP.

Źródło: msw.gov.pl

o autorze

Redakcja