W dniach od 30 lipca do 1 sierpnia 2015 roku w Kostrzynie nad Odrą odbył się 21. Przystanek Woodstock. Już tradycyjnie imprezę zabezpieczali strażacy z Polski i Niemiec.

We wtorek, 4 sierpnia odbyła się konferencja służb, które dbały o bezpieczeństwo uczestników festiwalu.  Strażacy interweniowali ponad 870 razy, z czego 760 to gaszenie stwarzających zagrożenie ognisk i grilli, odnotowano m.in. jeden pożar i próbę samobójczą na moście w Kostrzynie – poinformował lubuski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Hubert Harasimowicz. Według informacji Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim na tegorocznym Przystanku Woodstock bawiło się 210 tysięcy osób.

Rozkazem lubuskiego komendanta wojewódzkiego PSP zostały utworzone podoperacje: Dowództwo i Sztab, Zintegrowane Centrum Dowodzenia, Grabik, Hel, Parking, Scena, Dąbroszyn, Rzeka i odwód Kostrzyn. Głównymi zadaniami straży pożarnej była m.in. obsługa Zintegrowanego Stanowiska Dowodzenia – współdziałanie ze służbami organizatora festiwalu, praca Sztabu Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, podejmowanie interwencji w zakresie gaszenia pożarów oraz miejscowych zagrożeń na terenie festiwalu oraz wspomaganie działań JRG PSP na terenie miasta Kostrzyna, współdziałanie ze służbami porządkowymi organizatora festiwalu oraz służbą medyczną w zakresie udzielania pomocy osobom poszkodowanym oraz współdziałanie z jednostkami innych służb współdziałających (Policja, Straż Graniczna) w zakresie udzielania pomocy wynikającej z kompetencji jednostek ochrony ppoż.

W zabezpieczeniu festiwalu od 29 lipca do 3 sierpnia udział wzięły wydzielone siły i środki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Berlińska Straż Pożarna, Zawodowa Straż Pożarna z Frankfurtu nad Odrą i Federalna Służba Ratownictwa Technicznego (THW) z Berlina i Seelow.  W sumie 42 pojazdy i 146 osób. Cały czas w rezerwie były wydzielone siły z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie i powiatu Markisch – Oderland.

Foto.KW PSP Gorzów Wielkopolski, OSP Witnica

o autorze

Redakcja