W ciągu dwóch miesięcy Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach wzbogaciło się o dwa zabytkowe samochody przekazane nieodpłatnie przez jednostki OSP.

Pierwszy samochód to 47-letni Hanomag henschel LF8 z OSP Łąki Kozielskie, w 1998 roku został przekazany jednostce przez partnerską gminę Gerbrunn w Niemczech. To już drugi wóz, który trafił do CMP z terenu gminy Leśnica. W 2004 roku gmina przekazała Opla Blitz wyprodukowanego w 1963 roku używanego przez strażaków z Raszowej.

Drugi wóz – Mercedes Benz LF319B – od 1984 roku znajdował się na wyposażeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławięcicach. Polskim strażakom przekazali go niemieccy koledzy z miasta Hemer. Służył dzielnie jako samochód wspomagający do 2014 roku.

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zostało utworzone 14 września 1975 roku. Jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. Muzealne zbiory liczą ponad cztery tysiące eksponatów. Od 1999 roku CMP jest jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej.

o autorze

Redakcja/Łukasz