W związku z trudnymi warunkami pogodowymi straż pożarna w dniu dzisiejszym i wczorajszym interweniowała ponad 700 razy. W całej Polsce bez prądu jest około 21 000 odbiorców.

Najwięcej interwencji było spowodowane przez silny wiatr, obfite opady oraz wody roztopowe. Najgorsza sytuacja jest w woj. Małopolskim – strażacy interweniowali ponad 150 razy, bez prądu jest 14 000 odbiorców. W Krakowie na ulicy Dietla wiatr zerwał dach z kamienicy, który następnie uszkodził tramwajową sieć trakcyjną. W Zielonkach wiatr zniszczył dach kościoła. Z kolei na drodze krajowej nr 28 w Graboszycach silny wiatr przewrócił ciężarówkę, która przewoziła styropian.

Nie mało pracy mieli również ratownicy z woj. Dolnośląskiego – interweniowano bowiem ponad 130 razy. Silne porywy wiatru, które osiągały prędkość nawet 90 km/h wyrządziły sporo szkód. W miejscowości Zofiówka wiatr zerwał dach na jednym z domów. W wyniku tego sześć osób zostało ewakuowanych.

W woj. Śląskim bez prądu jest 6 tys. odbiorców. Na skutek silnych wiatrów uszkodzonych jest ponad 70 stacji średniego napięcia, istnieją także utrudnienia w ruchu pociągów (złamane drzewa uszkodziły sieci trakcyjne na szlaku kolejowym Orzesze-Mikołów).

W woj. Łódzkim bez prądu jest około 2 tys. odbiorców. Wiatr zrywał linie energetyczne, a w powiecie łaskim zerwana została linia średniego napięcia.

o autorze

Redakcja