W ostatnich dwóch tygodniach października Państwowa Straż Pożarna odnotowała 237 tak zwanych izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego – poinformował st. kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy KG PSP.  

Izolowane zdarzenia ratownictwa medycznego to zdarzenia przypisane ustawowo podmiotom Państwowego Ratownictwa Medycznego, jednak w wielu przypadkach medyczne działania ratownicze realizują ratownicy jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Według Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, w tym roku strażacy brali udział ponad dwa tysiące razy w izolowanych zdarzeniach ratownictwa medycznego.

W ostatnich dwóch tygodniach października odnotowali 237 takich zdarzeń, co w porównaniu z tym samym okresem w roku 2019 oznacza czterokrotny wzrost liczby tego rodzaju interwencji – przekazał Batorski.

W Państwowej Straży Pożarnej pełni służbę ponad 2400 ratowników medycznych, z których ponad 800 współpracuje z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wielu z nich pracuje w zespołach wyjazdowych i szpitalnych oddziałach ratunkowych. Państwowa Straż Pożarna w swoich szeregach ma także kilku lekarzy medycyny i pielęgniarzy w specjalizacji anestezjologicznej.

Foto. Maciej Rasiński/OSP Ożarów Mazowiecki 

o autorze

Redakcja/Łukasz