W związku z nadchodzącym sezonem grzewczym strażacy apelują, by odpowiednio się do tego przygotować. Straż Pożarna w Wielkopolsce ma do rozdania ponad 7 tys. czujników dymu i czadu. Żeby je otrzymać, należy rozwiązać test.

– Należy dokonać ekspertyzy kominiarskiej w domach oraz sprawdzić czy wentylacja jest drożna – mówi mł. bryg. Robert Klonowski, z wielkopolskiej straży pożarnej. – Poza zleceniem kominiarzowi kontroli urządzeń grzewczych, można zaopatrzyć się w specjalne czujniki – dodaje.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą, który zebrał już mnóstwo ofiar. W ubiegłym roku w całej Polsce 100 osób zmarło na skutek zatrucia czadem. W Wielkopolsce 10, w Poznaniu, co roku zatruciu ulega kilka osób. Cichy zabójca, dlatego, że jest niewyczuwalny i niewidoczny – tłumaczy st. bryg. Lech Janiak, zastępcaca komenda wlkp. straży pożarnej.

W tym roku strażacy czujniki będą rozdawać bezpłatnie. Mogą je otrzymać osoby, które zarejestrują się na stronie wielkopolskiej straży pożarnej (www.psp.wlkp.pl) i rozwiążą specjalny test, lub odwiedzą powiatową jednostkę straży. Urządzenia będą losowane. Straż prosi, aby nie dzwonić w tej sprawie na numery alarmowe.

Zapisów na darmowe czujki można dokonać m. in. poprzez dostępny w internecie formularz. Komendy powiatowe/miejskie PSP cyklicznie będą organizowały losowanie czujek. O terminach losowań i ich wynikach będzie można przeczytać na stronach internetowych poszczególnych komend PSP. Dodatkowo w każdym z powiatów strażacy będą podejmować lokalne inicjatywy, o których będą informować na swoich stronach.

Czujki rozdawane będą również w konkursach prowadzonych podczas festynów z udziałem strażaków oraz w akcjach organizowanych przy współpracy ze środkami masowego przekazu.

o autorze

Redakcja