16 maja po godzinie 19 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Ostrowcu Św. wpłynęło zgłoszenie o uwięzionym psie w studni przy ul. Gajowej w Ostrowcu Św.

Do zdarzenia natychmiast zadysponowano dwa samochody ratowniczo- gaśnicze. Po dojeździe na miejsce akcji stwierdzono, że do źle zabezpieczonej studni wpadł pies. Na miejscu obecna była właścicielka posesji. Pies znajdował się na głębokości około 22 metrów, studnia była wyschnięta.

Istniało zagrożenie dla życia zwierzęcia, a dostęp do niego był utrudniony z powodu małej średnicy kręgów (około 72 cm) oraz dużej głębokości. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, sprawdzeniu poziomu tlenu na dole studni oraz wykonaniu oświetlenia. Ze względu na istniejące utrudnienia i zmniejszenie ryzyka dla strażaków w pierwszej kolejności podjęto próby wydostania psa sposobami bez wchodzenia do studni. W tym celu spuszczono wiadro oraz wykorzystano zamocowany koc na 4 linach, niestety wystraszone zwierzę odmawiało współpracy – poinformowała Komenda.

Dalsze działania prowadzone były z wykorzystaniem sprzętu do ratownictwa wysokościowego. Strażak zabezpieczony w aparat powietrzny został spuszczony na linie w celu wydobycia psa na powierzchnie. Po uwolnieniu  czworonoga został on przekazany lekarzowi weterynarii. Przez cały czas w studni był sprawdzany poziom tlenu.

Foto. bryg. Robert Sobczyk

o autorze

Redakcja/Łukasz