W czwartek 25.06.2009 do Urzędu Gminy w Blizanowie wpłynął kolejny już w tym roku komunikat o możliwości wystąpienia miejscowych zagrożeń wywołanych nagłymi burzami i silnym wiatrem. Upalne i bezwietrzne popołudnie nie zapowiadało żadnych anomalii pogodowych. Niestety, długo nie trzeba było czekać…

Tuż po godzinie dwudziestej na terenie gminy Blizanów nastąpiło załamanie pogody. Deszcz, przechodzący czasami w grad ograniczał widoczność praktycznie do zera, a silny porywisty wiatr wyginał drzewa we wszystkie strony.

Strażacy – ochotnicy z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Blizanowie zaczęli instynktownie podjeżdżać pod strażnicę i ubierać się w ubrania specjalne oczekując na ewentualny wyjazd na akcję. Nagle strażacy z Blizanowa widzą na urządzeniu selektywnego wywoływania rażącą diodę alarmu, ale z powodu braku prądu syrena alarmowa nie mogła się załączyć. Stanowisko kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu zaalarmowało Nas telefonicznie.

Już o godzinie 20:08 samochód bojowy OSP Blizanów opuszcza alarmowo garaż i udaje się do pierwszego zgłoszenia, które polegało na usuwaniu połamanych konarów drzew na drodze w kierunku miejscowości Stawiszyn. W trakcie prowadzenie działań ratowniczych dyspozytor ze stanowiska dowodzenia informował o kolejnych zagrożeniach i zalanych piwnicach w okolicznych miejscowościach.

W sumie strażacy z Blizanowa uczestniczyli tego wieczoru w czterech akcjach ratowniczych. Dwie akcje polegały na usunięciu powalonych drzew przy użyciu pił do drzewa i podręcznego sprzętu, oraz dwa zgłoszenia o zalanym podwórku w miejscowości Blizanów Drugi i zalanej piwnicy w Jankowie Trzecim. W obu tych przypadkach strażacy użyli pompy pływającej „Niagara” w celu wypompowania wody z zagrożonych miejsc.

W sumie działania trwały ponad 2 godziny.

Tekst, foto: OSP Blizanów

o autorze

Redakcja