Dzień 11 listopada br. &strażacy z OSP Dominowo będą pamiętać długo, ponieważ tego dnia otrzymali nowy pojazd ratowniczo – gaśniczy Volvo FL 260 4×2. Samochód został zakupiony ze środków urzędu gminy Dominowo, a także pozyskano dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która dysponuje środkami unijnymi w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

[galeria=2,prawa]Całkowity koszt pojazdu wyniósł blisko 550 000 zł. Jego zabudowania podjęła się firma Zbigniewa Szczęśniaka z Bielska Białej. Pojazd został specjalnie dostosowany do potrzeb sprzętowych jednostki z Dominowa, ponieważ firma Szczęśniak postanowiła wykonać zabudowę w oparciu o sprzęt, w jaki jest wyposażona jednostka. Zabudowę wykonano w taki sposób, żeby sprzęt pasował w odpowiednią skrytkę, a także miał solidną podstawę i mocowanie.

OSP z Dominowa działa w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, a więc konieczność nabycia pojazdu specjalnego była priorytetowa, ponieważ jednostka dysponuje na swoim podziale bojowym wysłużonymi już pojazdami bojowymi m.in.: Starem 244 GBA 2,5/16, Starem 25 GBM& oraz Żukiem SOn. Wyposażenie jednostki jest bardzo dobre jak przystało na struktury KSRG, a mianowicie na swoim wyposażeniu posiadają: zestaw PSP R1, sprzęt hydrauliczny, piły i przecinarki STIHL, agregat prądotwórczy, pompę pływającą Niagara, pompę półszlamową, armaturę gaśniczą, a także sprzęt osobisty wyposażenia strażaka.

Do działalności strażaków z Dominowa, oprócz udziału w akcjach ratowniczo – gaśniczych należy także propagowanie działalności kulturalnej, a na ich konto możemy zaliczyć bardzo dobrą współpracę z domem dziecka w Bninie, w którym są częstymi gośćmi, oraz częste wizyty w przedszkolu i szkole, co w późniejszym czasie zaowocuje młodymi członkami MDP. Poniżej prezentujemy zdjęcia pojazdu i dane techniczne.

Dane techniczne:

Masa rzeczywista: 12000 kg (dop. 13000 kg)
Silnik: 7 litrów, R6, EURO 4
Moc: 260 KM

ZABUDOWA:

Ilość miejsc: 6

Szkielet: stal nierdzewna, aluminium
Poszycie: aluminium
Skrytki: 7 (3+3+1)
Żaluzje: lekkie profile aluminiowe

UKŁAD WODNO-PIANOWY:

Autopompa dwuzakresowa odśrodkowa Waterous HL200

Wydajność:
2700 l/min – 8 bar

250 l/min – 40 bar

WYPOSAŻENIE:

  • Zbiornik wodny 2500 l,
  • Zbiornik środka pianotwórczego 250 l.
  • Zwijadło szybkiego natarcia 60 m wysokociśnieniowe z elektrycznym zwijadłem.
  • Automatyczny układ utrzymywania stałego ciśnienia tłoczenia.
  • Działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800/1600 l/min.
  • Pneumatyczny maszt oświetleniowy 2x1000W, 5 m.
  • Agregat prądotwórczy 2,2 kVA.
  • Szperacz pogorzeliskowy.
  • Niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy.
  • Rozmieszczenie, kompletacja sprzętu – zgodnie z wymaganiami CNBOP-KG PSP.

Samochód posiada Świadectwo Dopuszczenia CNBOP nr 0066/2007

Autorzy: Krystian Rajman oraz Miłosz Wawrzyniak

o autorze

Redakcja