W niedzielę, 2 lipca po godzinie 5 rano strażacy i podnośnik SCH-53 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 5 w Poznaniu zostali zadysponowani do pomocy przy akcji gaszenia pożaru wieży katedralnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Po dojechaniu na miejsce podnośnik od razu wszedł do akcji i uczestniczył w niej do późnych godzin wieczornych.

Z relacji naszych ratowników wynika, że wbrew pozorom ich działania wcale nie były łatwe ze względu m. in. na silny wiatr osiągający w porywach prędkość 13 m/s co dla naszego sprzętu było bardzo dużym wyzwaniem. Dzięki naszemu podnośnikowi koledzy z Gorzowa mogli, oprócz gaszenia pożaru, dokonać oględzin wypalonej końcówki wieży i ocenić jakie działania będą konieczne w dalszej kolejności. Cieszymy się, że na coś się przydaliśmy i jak trzeba to 130 km nie jest przeszkodą – napisał Dowódca JRG 5 na stronie Komendy Miejskiej PSP.

Do jednostki wrócili około godziny 2 w nocy w poniedziałek.

W akcji gaśniczej wzięło udział ponad 170 strażaków i 50 samochodów z województwa lubuskiego, kadeci Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, drabina JRG 3 Szczecin i podnośniki z Zakładowej Straży Pożarnej Zakładów Chemicznych ‚Police’ i wspomnianej JRG 5 Poznań.

o autorze

Redakcja/Łukasz