Ciąg dalszy sprawy śmierci młodego strażaka z JRG w Kętrzynie. Do Sądu Rejonowego trafił akt oskarżenia przeciwko strażakom Państwowej Straży Pożarnej.

Dla przypomnienia, na przełomie czerwca i lipca pięciu funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej usłyszało zarzuty dotyczące złożenia w dniu 18 czerwca 2018 r. przed funkcjonariuszem Policji, fałszywych zeznań co do okoliczności wypadku z 14 czerwca 2018 r. Tego dnia podczas ćwiczeń 23-letni Maciej Ciunowicz skoczył na skokochron i został ciężko ranny, z urazami głowy trafił do szpitala. Zmarł miesiąc później.

Po przedstawieniu zarzutów funkcjonariusze byli zawieszeni do 31 sierpnia.  

W poniedziałek 30 września Prokurator Rejonowy w Mrągowie skierował do Sądu Rejonowego w Kętrzynie akt oskarżenia przeciwko pięciu funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej.  

Jak poinformował nasz serwis Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, strażakom zarzucono popełnienia przestępstwa z artykułu 233 Kodeksu Karanego.

 § 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jutro przed Sądem Rejonowym w Kętrzynie ruszy proces przeciwko byłemu dowódcy zmiany z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Kętrzynie. Prokurator postawił Marcinowi L. popełnienie trzech przestępstw — niedopełnienia obowiązków służbowych w połączeniu z niedopełnieniem obowiązków z zakresu bhp i nieumyślnym spowodowaniem śmierci człowieka, podżegania do składania fałszywych zeznań oraz składania fałszywych zeznań.

Mężczyzna będzie odpowiadał przed sądem z wolnej stopy.  Nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl