Wczoraj w Sądzie Rejonowym w Kętrzynie zapadł wyrok w sprawie pięciu strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie.

Prokurator z Mrągowa oskarżył pięciu strażaków – Andrzeja P., Tomasza O., Piotra S., Roberta Z. i Marcina Ż. o zeznanie nieprawdy i zatajenie prawdy co do okoliczności, przebiegu i przyczyny śmiertelnego wypadku strażaka Macieja Ciunowicza podczas szkolenia z zakresu ratownictwa wysokościowego z użyciem skokochronu prowadzonego na terenie Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kętrzynie w dniu 14 czerwca 2018r.

Według ustaleń prokuratora oskarżeni podczas pierwszych przesłuchań mieli zeznać m.in., że w trakcie szkolenia skoki z wysokości na skokochron nie były wówczas oddawane oraz, że nie widzieli oni, w jaki sposób Maciej Ciunowicz uległ wypadkowi, co nie odpowiadało prawdzie – poinformował pełniący obowiązki Rzecznika Prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie Adam Barczak.

Wczoraj sąd ustalił, że oskarżeni strażacy zarzuconych czynów dopuścili się z obawy przed grożącą im odpowiedzialnością karną (co wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w art. 233 §1a kk) i z uwagi na nieznaczny stopień społecznej szkodliwości tych czynów postępowanie wobec nich warunkowo umorzył na okres próby dwóch lat.

Sąd wskazał, że oskarżeni po złożeniu fałszywych zeznań w najkrótszym możliwym czasie je sprostowali. Sąd zwrócił przy tym uwagę, że złożone przez strażaków fałszywe zeznania w żaden sposób nie zmieniły toru śledztwa w sprawie wypadku podczas ćwiczeń strażaków.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl