Ochotnicza Straż Pożarna w Lutomiersku od kilku dni posiada fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy.

Wóz został zabudowany przez firmę Szczęśniak z Bielska-Białej na podwoziu Scania G450 4×4, jest to drugi tego typu wóz w powiecie pabianickim i szósty w kraju.

Zabudowa jest modułowa wykonana klasycznie z profili zamkniętych ze stali nierdzewnej oraz aluminium, poszycie zewnętrzne z gładkich blach aluminiowych. Posiada zbiornik wody o pojemności 7000 litrów, zbiornik środka pianotwórczego 700 litrów, autopompę Godiva o wydajności 5200 litrów na minutę przy ciśnieniu 8 bar.

Obecnie na wyposażeniu znajduje się m.in. wyciągarka o uciągu 9 ton, szybkie natarcie, maszt oświetleniowy, motopompa, wentylator oddymiający, zestaw PSP R-1, zestaw narzędzi hydraulicznych, piły, drabiny dwu i cztero przęsłowe, kamera termowizyjna, węże, kasetony wężowe itp.

Scania kosztowała 1 mln 62 tysiące złotych, z czego 420 tysięcy to dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, 175 tysięcy przekazała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, a reszta czyli 467 tysięcy to wkład Urzędu Gminy Lutomiersk.

W ubiegłym roku jednostka wyjeżdżała do zdarzeń 119 razy.

Foto. Sebastian Komorowski/ratownicza.net

o autorze

Redakcja/Łukasz