W sobotę 14 września w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się „III Zawody Ratownictwa Technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej”. Organizatorem była Komenda Miejska PSP w Jastrzębiu-Zdroju pod patronatem Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Jacka Kleszczewskiego.

W zawodach udział wzięło piętnaście drużyn z komend powiatowych i miejskich Państwowej Straży Pożarnej z województwa śląskiego.

Konkurencje polegały na realizacji zadań praktycznych z zakresu ratownictwa technicznego, tj. podejmowania działań ratowniczych podczas zdarzeń drogowych. Scenariusz opierał się na wcześniej przygotowanych założeniach, które odwzorowują realne zdarzenia i wypadki na drodze. Głównym celem walczących drużyn było w jak najkrótszym czasie wykonać szereg czynności ratowniczych: począwszy od zabezpieczenia terenu działań, aż do ewakuacji poszkodowanych z pojazdów oraz udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Grupa, która wykonała prawidłowo wszystkie czynności wraz z zastosowaniem innowacyjnych technik ratowniczych uzyskała najwyższą liczbę punktów, tym samym zdobywając puchar. Przy tej samej liczbie zdobytych punktów o zajętym miejscu decydował krótszy czas wykonania zadania – poinformował kpt. Łukasz Cepiel z Komendy Miejskiej PSP w Jastrzębiu Zdroju.

Pierwsze miejsce i Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej zdobyła drużyna Komendy Powiatowej PSP w Raciborzu (128 pkt.), na drugim miejscu znalazła się drużyna Komendy Miejskiej PSP w Świętochłowicach (122 pkt.), a na trzecim drużyna Komendy Miejskiej PSP w Dąbrowie Górniczej (122 pkt.).

Foto. Michał Piątek/ KM PSP w Jastrzębiu Zdroju.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl