W piątek 31 stycznia po godzinie 15 straż pożarna w Zamościu otrzymała zgłoszenie o pożarze jednorodzinnego domu mieszkalnego w Zawadzie w gminie Zamość.

Kiedy na miejsce przyjechali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej stwierdzili, że ogniem objęta jest kuchnia na pierwszym piętrze. Uzyskali również informację, że w środku są zwierzęta – pies i trzy koty.

W pierwszej kolejności działania strażaków polegały na odłączeniu energii elektrycznej oraz zakręceniu głównego zaworu gazu. Następnie ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych, podjęli działania gaśnicze, a także działania mające na celu odnalezienie zagrożonych zwierząt. W jednym z pomieszczeń odnaleziono martwego psa. Po wstępnym przygaszeniu pożaru i częściowym oddymieniu pomieszczeń odnaleziono w piwnicy trzy koty (bez oznak życia) podtrute gazami pożarowymi, które ewakuowano na zewnątrz – poinformował mł. bryg. Andrzej Szozda.

Następnie strażacy z wykorzystaniem maski twarzowej podali kotom tlen. Działanie było skuteczne, zwierzęta zaczęły oddychać i poruszać się. Po zakończonych działania cała trójka trafiła do pod opiekę weterynarza.

Prawdopodobną przyczyną pożaru było zwarcie w instalacji elektrycznej lodówki.

Foto. KM PSP Zamość

o autorze

Redakcja/Łukasz