Już jutro pod siedzibą firmy Falck w Warszawie odbędzie się protest strażaków i ratowników z Zakładowej Służby Ratowniczej International Paper Kwidzyn.

Związkowcy z ZSR prowadzą obecnie spór zbiorowy z Falck Fire Service, firmą która zastąpiła firmę Konsalnet w zakresie ochrony przeciwpożarowej i prewencji na terenie zakładu International Paper Kwidzyn.

Wraz z nowym dostawcą miała przyjść poprawa jakości świadczonych usług i  poprawa sytuacji pracowników (wcześniej częste spory na tle płacowym –dotyczyło to także prac. ochrony). Jednak już od  początku napotkaliśmy problemy – Falck nie chciał przejąć  pracowników (jedynie 6 osób- którzy spełniały ich wymagania).  W wyniku długich negocjacji wspartych głośnymi protestami zawarto porozumienie i wszyscy pracownicy zostali zatrudnieni. W porozumieniu zawarto tez zapis o rozmowach podwyżkowych, jednak firma najpierw nie chciała podjąć rozmów a jak już doprowadziliśmy do rozmów to dyrekcja Falck Fire Service stwierdziła, że zawarła niekorzystny kontrakt, że International Paper nie przedstawiła im rzeczywistych kosztów prowadzenia tej działalności i nie ma pieniędzy na podwyżki dla ratowników. Falck nie zapewnia także koniecznych uprawnień np. do prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych – po zgłoszeniu tego faktu Komendanci wysyłają zaufanych pracowników do odległych Ochotniczych Straży Pożarnych by w ten sposób obejść prawo i zdobyć konieczne uprawnienia – napisali związkowcy w wiadomości skierowanej do strażaków i ratowników.

Strażacy i ratownicy domagają się przede wszystkim podwyżek, każdego roku w listopadzie miały być prowadzone rozmowy w tej sprawie niestety nie doszły one do skutku.

Poprosiliśmy firmę Falck o zajęcie stanowiska w sprawie protestu i postulatów ZSR. Czekamy na odpowiedź.

o autorze

Redakcja/Łukasz