Strażacy z OSP Jednostka Ratownictwa Specjalistycznego we Wrocławiu zorganizowali zbiórkę na rzecz zakupu specjalnego samochodu do przewozu psów ratowniczych. W jednostce służy 30 psów i 42 strażaków-ochotników, co sprawia, że jest to największą tego typu grupa w Polsce. Zebrali już 142 00, do celu brakuje jeszcze 70 000 zł.

Jednostka liczy 12 zespołów posiadających uprawnienia do poszukiwań osób zaginionych w terenie i 10 zespołów do poszukiwań osób zaginionych pod gruzami budynków. Zespoły gruzowiskowe to aż 25% wszystkich zespołów w Polsce. Jeśli chodzi o uprawnienia terenowe, to co 7 zespół w kraju również pochodzi z tej jednostki. Kolejne 18 zespołów przygotowuje się do egzaminów, trenując w pocie czoła 2-3 razy w tygodniu, niezależnie od pogody.

paragraph_1443_1474290067
Strażacy nie pobierają żadnego wynagrodzenia z tytułu działalności w jednostce, a świetne przygotowanie psów ratowniczych to efekt ogromnego zaangażowania i mnóstwa czasu, który poświęcają na doskonalenie ich umiejętności. Ochotnicy w tym roku mają za sobą już 33 akcje ratownicze – wszystkie zakończone powodzeniem.

Jednostka dysponuje dwoma samochodami oraz quadem ratowniczym. Samochody są już wiekowe,  z dużym przebiegiem i niestety nie są pojemne. Łącznie może jechać nimi na akcję 13 ratowników i tylko 6 psów.

paragraph_1443_1474290336
Psy podróżują w plastikowych transporterach, w których w lecie jest gorąco, a w zimie chłodno. Ponadto gdy na akcję wyjeżdża większa liczba zespołów, psy podróżują po kilka w jednym kenelu lub „pod nogami” ratowników, co nie jest ani bezpieczne, ani komfortowe, zarówno dla strażaków, jak i psów. Stąd prośba ratowników o wsparcie finansowe na zakup samochodu, którym będzie można przewozić 6 psów w wygodnych kenelach i nie martwić się, że latem będą jechały w upale bez klimatyzacji, a zimą zamarzały, siedząc w zimnych klatkach.

Jeśli zbiórka się nie uda, to niestety zakupione zostanie auto z 9 fotelami, a psy tak jak teraz będą podróżować w transporterach, pomiędzy które wrzucany będzie sprzęt ratowniczy, a w najgorszym wypadku trzeba będzie oddać otrzymane dotacje i zapomnieć o marzeniach…

paragraph_1443_1474292728
Nie musicie się rejestrować, możecie przekazać symboliczną złotówkę. Udostępniajcie i promujcie – niech ta zbiórka dotrze do jak największej liczby osób! Życie ludzkie jest bezcenne, jednak, aby je ratować trzeba mieć odpowiedni sprzęt. Pomóżmy im, by jeszcze lepiej i w bardziej komfortowych warunkach służyli społeczeństwu.

Według policyjnych statystyk z każdym rokiem wzrasta liczba zaginięć, więc rośnie zapotrzebowanie na pomoc grupy poszukiwawczej z psami ratowniczymi. Pomóżcie im w poszukiwaniach zaginionych…

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o projekcie, to zapraszamy na http://www.psyratownicze.pl. Jeśli chcesz wspomóc, to wpłać coś za pośrednictwem tej strony  http://pomagam.pl/autodlapsow

paragraph_1443_1474290492

o autorze

Redakcja