Zarząd Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police S.A. docenił strażaków Zakładowej Straży Pożarnej za akcję w Gorzowie Wielkopolskim. Uroczystość odbyła się dzisiaj w garażach jednostki.

Decyzją zarządu strażacy: Piotr Orlicki, Sławomir Zimny, Grzegorz Garbaciak, Piotr Plumbom i Seweryn Pawłowski za wysiłek i zaangażowanie podczas gaszenia pożaru wieży katedry  pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim otrzymali podziękowania i nagrody pieniężne.

– Docierają do nas słowa uznania dla wykonanej przez pana i pana kolegów pracy, dzięki której konstrukcja katedralnej wieży, najcenniejszego zabytku i najważniejszej świątyni Gorzowa Wielkopolskiego, przetrwała. Wiemy, że możemy na was polegać jak na Zawiszy, liczyć na wasze męstwo i ofiarność, mieć pewność, że zawsze pośpieszycie na ratunek – napisał w liście gratulacyjnym do nagrodzonych prezes polickiej spółki Wojciech Wardacki.

To była jedna z najcięższych akcji w moim życiu. Przez siedem godzin nie opuściłem kosza zawieszonego 50 m nad ziemią. Napięcie towarzyszące gaszeniu pożaru sprawiło, że nie odczuwałem zmęczenia, upływu czasu, ani faktu, że zaczął padać deszcz – powiedział strażak Piotr Orlicki.

„Dopiero po zjechaniu na ziemię dało o sobie znać zmęczenie, a przemoczona odzież sprawiła, że dygotałem z zimna. To był kawał dobrej, profesjonalnie wykonanej roboty” – dodał.

Zastęp polickiej ‘zakładówki’ pojechał do Gorzowa Wielkopolskiego podnośnikiem 50-3T3 wyprodukowanym przez firmę Bronto Skylift. Jest to najwyższy tego typu pojazd w regionie. Wyjechali w ciągu 15 minut po otrzymaniu zgłoszenia.

W uroczystości poza władzami spółki udział wziął m.in. st. bryg. Jacek Staśkiewicz – zachodniopomorski komendant wojewódzki PSP, mł. bryg. Przemysław Grzybowski – dowódca JRG Police i ks. kan. Waldemar Szczurowski – kapelan powiatowy PSP i OSP.

o autorze

Redakcja/Łukasz