St. kpt. Dominik Janosz z Krakowa został odznaczony Krzyżem Zasługi za Dzielność za uratowanie z pożaru 1,5-rocznego chłopca. Strażak od 2002 r. pełni służbę w SA PSP w Krakowie. Na chwilę obecną pełni funkcję zastępcy dowódcy zmiany.

Do pożaru doszło w marcu zeszłego roku w jednym z bloków na nowohuckim osiedlu Wzgórza Krzesławickie. Po dojeździe na miejsce działań, strażacy widzieli osobę w płomieniach znajdującą się na balkonie, niestety nie dało się jej pomóc.  Z kolei inna osoba wyskoczyła z budynku.

Ogień pojawił się na drugim piętrze. Piętro wyżej znajdowała się matka z dwójką dzieci: 13-letnim oraz 1,5-rocznym chłopcem. Ze względu na niemożność ewakuacji za pomocą drabiny oraz użycie skokochronu, strażacy musieli dostać się do osób za pomocą zadymionej klatki schodowej.

Nie było na co czekać, w kilka sekund trzeba było podjąć decyzję, co robić. Najmłodszemu dziecku założyłem swoją maskę i w pierwszej kolejności postanowiłem je wyprowadzić przez klatkę schodową. Pozostałych wyprowadzili jego koledzy, twarze zasłonięto im mokrymi ręcznikami. Wtedy nie myślałem o swoim życiu, dla mnie najważniejsze było uratowanie tego dziecka i sprowadzenie go jak najszybciej na dół, bo zadymienie było bardzo silne. – wspomina St. kpt. Dominik Janosz.

Uroczystość odbyła się wczoraj. Odznaczenie nadane przez prezydenta wręczył strażakowi wojewoda małopolski Jerzy Miller.

Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

o autorze

OLGA