W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych odbyła się uroczystość wręczenia „Krzyży Zasługi za Dzielność” nadawanych przez prezydenta RP, na wniosek ministra spraw wewnętrznych. Wśród odznaczonych funkcjonariuszy z całej Polski wyróżniony został również sekc. Łukasz Wąs, który służy w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej – JRG nr 1 w Tarnowie.

W dniu 13.01.2013 roku kilkanaście minut przes godziną 12:00 do dyżurnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przy ulicy Klikowskiej w Tarnowie wpłynęło zgłoszenie o kobiecie uwięzionej w studni w miejscowości Nowodworze. Do akcji natychmiast wysłano dwa zastępy wyposażone w specjalistyczny sprzęt do prowadzenia działań ratowniczych z zakresu ratownictwa wysokościowego. &

Kobieta poszła po ziemniaki do piwnicy na drugiej stronie podwórka. Zrobiło się jej słabo, dlatego postanowiła oprzeć się o stojącą na podwórku studnię. W pewnym momencie poślizgnęła się i wpadła do środka. Utknęła tuż nad lustrem wody, zatrzymując się na jednym z uszkodzonych kręgów. Przez cały czas była przytomna. Wołanie o pomoc usłyszał syn, który natychmiast wezwał straż pożarną.

Głębokość, na której znajdowała się kobieta wynosiła 37 metrów. Po wykonaniu pomiarów na obecność gazów niebezpiecznych i wstępnym rozpoznaniu stwierdzono, że ze względu na budowę studni oraz ograniczone możliwości prowadzenia działań do wnętrza studni opuszczą jednego ze strażaka. Tym strażakiem okazał się druh Łukasz, który mimo sporego wzrostu waży jedynie 65 kg. Dzięki temu mógł w miarę sprawnie manewrować we wnętrzu wąskiej studni. Początkowo strażak miał mieć na sobie aparat ochrony dróg oddechowych, jednak zbyt bardzo ograniczałby ruchy ratownika.

Przy wykorzystaniu trójnogu oraz zawiesi linowych kobieta została uratowana. W wyniku zdarzenia poszkodowana złamała sobie obojczyk, doznała również wielu potłuczeń i obtarć.&

Każda akcja jest inna i trudno je porównywać. Wybierając zawód strażaka wiedziałem, na co się decyduję. Nie co dzień ratuje się ludziom życie, ale jeśli już takie sytuacje się zdarzają to tylko utwierdzają mnie w przekonaniu, że to jest to, co chciałem robić. – mówi sekc. Łukasz Wąs.

Druh Łukasz w tarnowskiej Państwowej Straży Pożarnej pracuje od 5 lat, od kilkunastu jest również strażakiem-ochotnikiem w OSP w Tuchowie. „Krzyż Zasługi za Dzielność” to odznaczenie przyznawane funkcjonariuszom za odwagę i czyny spełnione w specjalnie ciężkich warunkach, z narażeniem własnego życia lub zdrowia, w obronie prawa, mienia i bezpieczeństwa obywateli. W tym roku medale otrzymało 12 strażaków, 15 policjantów i trzech funkcjonariuszy Straży Granicznej. Odznaczenia funkcjonariuszom wręczył Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

o autorze

Redakcja