Starszt kapitan Tomasz Czyż z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku poleci na zrujnowane przez tajfun Filipiny koordynować pomoc z krajów Unii Europejskiej. Przez blisko dwa tygodnia będzie pełnił funkcję eksperta&Komisji Europejskiej.

4 listopada br.&Filipiny spustoszył tajfun Haiyan. Kataklizm pochłonął około czterech tysięcy ofiar. Ponad 12 mln ludzi ucierpiało,&a około&236 tysięcy budynków legło w gruzach.&Na wielu obszarach kraju panuje stan klęski żywiołowej.&Najbardziej ucierpiały wyspy Samar i Leyte położone około pół tysiąca kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju Manili.

Starszy kapitan pełni funkcję naczelnika Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego. Jest również zastępcą dowódcy specjalistycznej grupy poszukiwawczo-ratowniczej PSP w Gdańsku.&Strażak z Gdańska leci na Filipiny jako jeden z pięciu członków międzynarodowego zespołu KE.

Pomimo swojego młodego wieku – 35 lat ma na swoim koncie spore doświadczenie w tego rodzaju działaniach. W swojej karierze brał udział m.in. w akcjach ratowniczych w Pakistanie po trzęsieniu ziemi w 2005r. &Był także w grupie polskich strażaków, którzy trzy lata temu polecieli na Haiti po trzęsieniu ziemi. Na swoim koncie ma ukończone&dziewięć specjalistycznych kursów i szkoleń Mechanizmu Ochrony Ludności UE m. in. w Szwecji, Niemczech i Estonii, w tym Staff Management Course, High Level Coordination Course, Media and Security Strategy Course.

Jedziemy, żeby przeanalizować straty i określić potrzeby. Żeby ludzie, którzy ucierpieli w tej tragedii, mogli jakoś przetrwać ten kataklizm. – informuje&st. kpt. Tomasz Czyż

Wczoraj Tomasz Czyż poleciał do Brukseli. Planowo, dzisiaj rano powinna odbyć się odprawa w siedzibie Komisji, podczas której ratownik dowie się kiedy i na jak długo poleci na Filipiny.

Wyjazd, który będzie trwał maksymalnie 17 dni ma na celu wsparcie koordynacji operacji prowadzonych przez kraje członkowskie w ścisłej współpracy z innymi podmiotami pomocy humanitarnej na miejscu zdarzenia, wsparcie integracji ogólnych działań pomocy europejskiej, zapewnienie aktualnych informacji dotyczących sytuacji na miejscu dla Unijnego Centrum Koordynacji i na potrzeby państw członkowskich, prowadzenie oceny sytuacji i określenie potrzeb na miejscu katastrofy oraz zapewnienie wsparcia technicznego i naukowego.

o autorze

Redakcja