Od 2017 roku kandydaci aplikujący do do szkół kształcących techników pożarnictwa do dokumentacji rekrutacyjnej będą musieli dołączyć dodatkowe dokumenty – w tym m.in. zdaną maturę.

Państwowa Straż Pożarna ma w swojej strukturze uczelnię wyższą – Szkołę Główną Służby Pożarniczej, która kształci inżynierów pożarnictwa i magistrów inżynierów pożarnictwa (absolwentom nadawany jest w stopnień młodszego kapitana) oraz szkoły kształcące techników pożarnictwa: szkoły aspirantów PSP w Krakowie i w Poznaniu oraz Centralna Szkoła PSP w Częstochowie (absolwenci uzyskują tytuł technika pożarnictwa i pierwszy stopień w korpusie aspirantów).

Podnoszenie kwalifikacji jest bardzo potrzebne m.in. z uwagi na to, że współczesne służby ratownicze dysponują coraz bardziej skomplikowanym i nowoczesnym sprzętem. – Świat idzie do przodu. Zdarzenia, do których jeździmy, są coraz bardziej skomplikowane. Do tego dochodzi terroryzm na świecie. Kiedyś w ludzkich rękach było mniej materiałów chemicznych i biochemicznych, nie występowały tzw. brudne bomby, teraz się to zmienia. My, strażacy, musimy się na to przygotować, aby móc udzielać skutecznej pomocy. Musimy podnosić wymagania również wobec siebie. W 2017 r. chcemy podnieść wymagania i do szkoły aspirantów będziemy przyjmować osoby co najmniej z maturą. – powiedział Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski

o autorze

Redakcja