W sobotę, 19 listopada, Ochotnicza Straż Pożarna w Dolsku zorganizowała ćwiczenia „Tramwaj 2016”, podczas których ponad 25 strażaków doskonaliło swoje umiejętności w postępowaniu podczas wypadków komunikacyjnych z udziałem tytułowych tramwajów.

Organizatorzy przygotowując scenariusz ćwiczeń zainspirowali się jedną z największych katastrof tramwajowych w Polsce, która miała miejsce w 1993 roku w Poznaniu. Motorniczy wówczas prowadząc pojazd z dużą prędkością nie zauważył przestawionej zwrotnicy i uderzył z dużym impetem tramwajem w ścianę. Z pojazdu strażacy wyciągnęli 12 poszkodowanych, śmierć poniosło łącznie 5 osób.

tramwaj_4Jedna z jednostek OSP biorąca udział w ćwiczeniach, Heavy Rescue Grupa Specjalistyczna Ratownictwa Technicznego OSP Mosina, po zakończeniu działań na swoim facebooku napisała, że chciała w ćwiczeniach sprawdzić jak zmieniły się przez niespełna ćwierć wieku możliwości  pracy w takich warunkach. Na swoim facebooku stwierdzili, że że praca w takich warunkach jest bardzo niebezpieczna. Wiele może się zdarzyć, a bez odpowiedniej stabilizacji nie ma możliwości prowadzenia konkretnych działań ratowniczych.

Cele, które zostały postawione przez OSP Dolsk i w efekcie osiągnięte przez uczestników, dotyczyły praktycznego postępowania w ciasnych przestrzeniach pojazdów komunikacyjnych po wypadku, wykonaniu dostępu do poszkodowanych i ich późniejsza ewakuacja, współpraca i komunikacja oraz koordynacja wielu zastępów na jednym obiekcie.tramwaj_3

W ćwiczeniach „Tramwaj 2016” wzięło udział ponad 25 strażaków, zarówno z jednostek ochotniczych jak i zawodowych Straży Pożarnych. Organizacją całego wydarzenia w tym załatwieniem odpowiedniego miejsca do ćwiczeń oraz obiektu w postaci tramwaju zajęła się jednostka OSP Dolsk, a do ćwiczeń chętnie zgłosili się strażacy z OSP Lubonia, OSP Mosiny, OSP Radzewic, OSP Nowinki a nawet z Komendy Miejskiej PSP w Poznańu.

fot. fb/Heavy Rescue SGRT OSP Mosina

o autorze

Redakcja/K