W przyszłym roku przy ulicy Monte Cassino w Koszalinie rozpocznie się budowa nowej strażnicy JRG 1. O decyzji poinformował wczoraj wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski i minister w KPRM Paweł Szefernaker.

Inwestycja, która od początku nie była uwzględniana w Programie modernizacji służb podległych MSWiA nieoczekiwanie będzie w całości finansowana z budżetu państwa. Koszt budowy oszacowano na 13,5 mln złotych.

3,5 mln złotych na realizację pierwszego etapu jeszcze w tym roku zostanie zabezpieczone w budżecie państwa na 2018 rok. Odpowiednią poprawkę do budżetu złożył już w Sejmie poseł PiS z okręgu koszalińskiego Paweł Szefernaker. będzie głosowana w piątek na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.

Budowę podzielono na trzy etapy:

Etap I –  roboty ziemne, fundamentowe, izolacyjne, uzbrojenie terenu w niezbędne instalacje – 3,5 mln zł,
Etap II – wzniesienie konstrukcji budynku (stan zamknięty), wykonanie części instalacji wewnątrz obiektu – 5 mln zł,
Etap III – wykonanie pozostałych instalacji, prace wykończeniowe, zagospodarowanie terenu, mała architektura – 5 mln zł.

Wszystkie prace zostaną zakończone zostanie w 2020 roku.

Wojewoda Krzysztof Kozłowski podczas konferencji prasowej podkreślał zalety lokalizacji inwestycji.

– Przede wszystkim skróci się czas dojazdu do drogi S6. Miejsce jest dobrze skomunikowane z dzielnicami miasta i strefą ekonomiczną. Dodatkowo uzyskuje się plac do ćwiczeń i dużą przestrzeń do przechowywania pojazdów – powiedział

Co ciekawe nowa JRG 1 w Koszalinie będzie podobna do nowej JRG 3 w Rzeszowie. Więcej tutaj.

Obecna strażnica to zabytkowy budynek, powstał w 1928 roku. Jej najbardziej charakterystycznym i jednocześnie najwyższym elementem jest znajdująca się po zachodniej stronie wieża. Służyła ona strażakom jako ściana do ćwiczeń wysokościowych.

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl