Dwa miliony złotych poza programem modernizacji otrzyma Państwowa Straż Pożarna na zakup dronów.

O planowanym zakupie poinformował Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Komenda Główna PSP nie wie ile dokładnie kupi dronów. Wiadomo jedynie, że przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku, a drony będą wyposażone w kamery z co najmniej 30-krotnym zoomem i kamery termowizyjne. Docelowo mają trafić do wszystkich województw.

Będzie można je wykorzystać w celu poszukiwań osób zaginionych, ale również do obserwacji pożarów i koordynowania działań ratowniczych. Obecnie np. dochodzi do pożarów składowisk śmieci, a niektóre z nich mają olbrzymie wymiary. Czasami zajmują powierzchnię ponad hektara, nie są podzielone na żadne sektory, a wysokość hałd często sięga kilkunastu metrów – powiedział Suski.

Firma, która wygra przetarg będzie musiała również przygotować strażaków do państwowego egzaminu w celu uzyskania odpowiednich świadectw.

W 2017 roku Komenda Głowna PSP kupiła dla SGPR drona z oprzyrządowaniem, oprogramowaniem i przeszkoleniem. Wtedy oferta firmy przekroczyła 100 tysięcy złotych brutto.

Foto. JRG 15 Warszawa

o autorze

Redakcja/Łukasz