Wracamy do posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Strażaków. Komendanta Główny Państwowej Straży Pożarnej zapowiedział zmiany w wydawaniu świadectw dopuszczenia dla używanych wozów strażackich.

Komendant odpowiadając na pytanie z jednego z posłów przypomniał, że w tej chwili w Polsce trwa handel wozami strażackimi sprowadzonymi z zagranicy, pojawiły się również takie przypadki, że z trzech rozbitych wozów zrobiono jeden. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wszystkie samochody  muszą otrzymać świadectwo dopuszczenia. Żeby otrzymać takie świadectwo samochody są badane w Centrum Naukowo-Badawczym Ochrony Przeciwpożarowej w Józefowie. Koszt badania to 40 tysięcy złotych.

Gen. brygadier Leszek Suski uznał, że jest to duża kwota i kazał dokonać analizy.

Stwierdziliśmy po naszej analizie, że one (koszt badania – red.) nie powinny być większe niż 10 tysięcy złotych – powiedział Komendant.

Oprócz tego w Komendzie Głównej PSP powstał projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które dopuszczą samochody sprowadzane z zagranicy i ułatwią ich wprowadzenie do podziału bojowego jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Projekt od kilku miesięcy jest już w MSWiA ale nie wiadomo kiedy zostanie podpisany.

Komendant poinformował również, że nowy dyrektor CNBOP (powołany 1 października) otrzymał wytyczne, aby jak najszybciej zorganizował pracę Instytutu w taki sposób żeby koszt badania były mniejsze.

Ochotniczych Straży Pożarnych nie stać na tak dużą kwotę. Czasami samochód jest wart tyle ile to badanie. Tak być nie może – stwierdził Leszek Suski.

Do tematu oczywiście będziemy wracać.

Foto. Grzegorz Fortuna

o autorze

Redakcja/Łukasz
Kontakt: lukasz@remiza.pl