21 maja 2015 roku w Świebodzińskim rynku odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Rozpoczęto je mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła. Po mszy pododdziały strażackie przemaszerowały na rynek, gdzie odbyły się główne uroczystości, na których wręczono odznaczenia oraz akty nominacji na wyższe stopnie.

Lubuski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim st. bryg. mgr inż. Hubert Harasimowicz złożył na ręce strażaków podziękowania za ciężką i ofiarną służbę. Podziękował również samorządowcom, którzy wspierają finansowo zakup sprzętu dla lubuskich strażaków.

Głos zabrała również marszałek województwa lubuskiego Pani Elżbieta Anna Polak. Również złożyła życzenia i podziękowała za trud i serce, jaki strażacy wkładają w swą pracę. Podkreśliła też, że samorządy mocno wspierają lubuskich strażaków – w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przekazano około 50 milionów złotych na nowe wozy, sprzęt oraz budowę i modernizację remiz.

DSC_0121

W trakcie obchodów nadano 95 odznaczeń, trzy dyplomy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej oraz nadano 39 aktów nominacji na wyższe stopnie.

Najmłodszym odznaczonym był 13-letni Jakub z Łężycy. Dzięki postawie i determinacji chłopca nie spłonął dom jego sąsiadów.

Na koniec uroczystości nastąpiło oficjalne przekazanie sprzętu dla lubuskich strażaków:

  • Na wyposażenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim trafił samochód ratowniczo-gaśniczy z modułem proszkowym GBAPr MAN TGM 15.290 BL (4×2) oraz Quad Arctic Cat 1000i XT (PS 4×4) wraz z przyczepą Wiola W-600
  • Na wyposażenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze trafiła łódź desantowa TMR-800 CAT OB wraz z przyczepą do transportu łodzi TRAMP-TRAIL 3500
  • Na wyposażenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie Odrzańskim trafiła przyczepa – pakowarka do piasku Wiola W4

Na uroczystości przybyli między innymi samorządowcy z województwa lubuskiego, przedstawiciele Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej, przedstawiciele instytucji pozarządowych, delegacja straży pożarnej z Berlina, THW oraz strażacy i poczty sztandarowe z każdego powiatu w województwie lubuskim. Uroczystości zakończyły się po godzinie 14:00.

o autorze

Waldemar Szańkowski
Od wielu lat interesuję się pracą strażaka czy też policjanta. Od około 2 lat zacząłem interesować się również fotografią. Z aparatem jestem na miejscu zdarzeń drogowych, pożarów i innych zdarzeń, w których interweniują służby mundurowe. Już niebawem podejmę pracę w MSW.