12 sierpnia w Rzeszowskiej dzielnicy Budziwój odbyło się III Podkarpackie Święto Służb Ratunkowych. Głównym celem tego cyklicznego wydarzenia jest wsparcie lokalnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Święto Strażaków i Ratowników Medycznych odbyło się na stadionie piłkarskim Klubu Sportowego Grunwald Budziwój. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i dla osób starszych. Tuż za ogrodzeniem stadionu znajdowały się samochody bojowe lokalnych strażaków, które można było zobaczyć od środka. Obok wozów strażackich znajdował się wcześniej przygotowany samochód osobowy marki Volkswagen, który później posłużył przy prezentacji gaszenia pożaru auta.

Ostatecznie strażakom z OSP Siedliska to nie wystarczyło i tuż przed zakończeniem dnia postanowili wykorzystać swój sprzęt hydrauliczny i wyręczyć pracowników złomowiska w odseparowaniu dachu od pozostałej części nadwozia.

Po pożarze osobówki została ona jeszcze wykorzystana przy symulacji wypadku drogowego, w którym poszkodowanych zostało dziesięć osób. Strażacy i Ratownicy Medyczni zaprezentowali przebieg sprawnie zrealizowanej akcja ratunkowej, w której pomocy potrzebuje więcej osób. Podczas święta podkarpackich strażaków swoje pięć minut miała również Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza z Będziemyśla, która zaprezentowała w swoim wykonaniu musztrę. Co więcej, przy pomocy starszych kolegów sprawnie wykonali również rozwinięcie bojowe (motopompa została zastąpiona autopompą). W międzyczasie organizatorzy zadbali o konkursy z nagrodami, a zainteresowani mogli podziwiać pokaz żużlowców czy iluzjonisty, a nawet sprawdzić swoją kondycję fizyczną ćwicząc zumbę.

Każdy przybyły na festyn dzięki harcerzom, absolwentkom i uczennicom rzeszowskiego VII LO z Zespołu Szkół nr 2 oraz ratownikom medycznym mógł doszkolić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Ponadto na scenie zaprezentowano jak poprawnie powinno się udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku (dzieciom i dorosłym) zarówno przy użyciu Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED) jak i bez jego pomocy.

Przed zakończeniem wydarzenia oczy wszystkich przybyłych zostały skierowane w stronę pokazu umiejętności psów-ratowników rzeszowskiej grupy STORAT.  

Przez cały dzień Strażacy sprzedawali symboliczne cegiełki z kuponami konkursowymi, z których dochód został przekazany na cele statutowe stowarzyszenia Rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych w Rzeszowie oraz budziwojskich drużyn piłkarskich. Wieczorem nastąpiło losowanie, w którym nagrodą główną był 49 calowy telewizor.

Po godzinie 20:00 na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru, którą był zespół Verdis. Następnie scenę do białego rana przejął DJ Macio z Grand Sound Team.

Organizatorem Pikniku Rodzinnego były: GrandSound, Klub Sportowy Grunwald Budziwój Stowarzyszenie Rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych w Rzeszowie oraz OSP Rzeszów-Budziwój. Patronat nad imprezą został objęty przez Państwową Straż Pożarną w Rzeszowie.

Fot. Konrad Bosak / Remiza.pl

o autorze

Redakcja/K