Dnia 30 września na terenie Scottish Fire Services College odbyły się ćwiczenia lokalnej straży pożarnej w ratownictwie chemicznym. Sytuacja przygotowana dla strażaków przez instruktorów z College’u skladała się z kolizji drogowej między samochodem osobowym, a ciężarówką przewożącą chemikalia, które po kolozji zaczęły wyciekać ze zbiornika.&

Kierowca ciężarówki (na zdjęciach w czerwonym kombinezonie) został poddany dekontaminacji używając specjalnego prysznica, natomiast strażcy pracujący w kombinezonach ochrony chemicznej po zabezpieczeniu wycieku zostali zdekontaminowani używając innych dostępnych środków.

Woda dostarczona była wprost z szybkiego natarcia, aby zabezpieczyć odpływ skażonej wody strażacy skonstruowali prymitywny zbiornik (podczas ćwiczeń strażacy nie mogli używać specjalistycznego sprzętu z jednostek chemicznych, które posiadają specjalne namioty do dekontaminacji i odprowadzania skażonej wody).

Po około 1,5 godzinie wszystko zakończyło się sukcesem, a substancja niebezbieczna została przepompowana do specjalnych zbiorników i zabrana z miejsca zdarzenia. Ogólnie mówiąc były to bardzo potrzebne ćwiczenia, szczególnie w czasach, kiedy cały świat jest zagrożony atakiem chemicznym ze strony terrorystów (wąglik, itp), dlatego tym bardziej jestem zadowolony że mogłem w nich uczestniczyć.

Michał Stachowicz

o autorze

Redakcja