IV Ogólnopolska Olimpiada Sportowo-Pożarnicza Strażaków OSP odbędzie się w dniach 17 – 18 września 2016 roku w Szczawnicy – Jaworkach w woj. małopolskim.

W ciągu dwóch dni bez wcześniejszych eliminacji  5-osobowe drużyny OSP z całego kraju na arenie sportowej będą rywalizować pomiędzy sobą, mając w jednym i drugim dniu do zaliczenia po 12 następujących kolejno po sobie zadań. Olimpiada różni się od porównywalnych zawodów strażackich przebiegiem konkurencji i formułą oraz nietypowym miejscem, ponieważ zwykle odbywają się one na terenie płaskim. Na położonej w przepięknej górskiej scenerii Arenie Narciarskiej Jaworki – Homole naturalne zróżnicowane ukształtowanie terenu położonego na wysokości ponad  700 m n.p.m. wykorzystane będzie do przebiegu konkurencji.

Klasyfikacja startujących drużyn jest z podziałem na druhów, druhny i zespoły mieszane Mix (składające się z 3 druhów i 2 druhen lub 2 druhów i 3 druhen). Można także zgłosić drużynę, składającą się z zawodników z kilku jednostek OSP  np. reprezentację miejscowości, gminy lub powiatu. Zawodnicy lub zawodniczki z danej OSP, którzy podczas zawodów startują w podziałach druhów lub druhen, mogą również reprezentować swoją jednostkę w podziale Mix. Każda jednostka OSP może zgłosić na zawody minimum 1 drużynę, a maksymalnie po 2 drużyny w każdym z podziałów.

Dopuszczony wiek uczestników to od 18 lat wzwyż. W każdej z drużyn z danej jednostki OSP we wszystkich podziałach dopuszczone jest zgłoszenie do 2 zawodników, którzy ukończyli 15 lat. Wszelki sprzęt do zaliczenia poszczególnych konkurencji dostarczają Organizatorzy.

Warunki uczestnictwa i szczegóły dotyczące zawodów podane są w regulaminie zawodów.  Dla zawodników ich rodzin i kibiców przygotowane będą dodatkowe atrakcje.

W przypadku zbyt dużej ilości zgłoszonych drużyn, Organizator może skrócić termin przyjmowania zgłoszeń. W tym przypadku o udziale w zawodach, będzie decydowała data i kolejność wpływu zgłoszeń. Zgłoszenia drużyn przyjmowane są do  15 września 2016 r. (włącznie).

Plakat olimpiada 2016Organizatorzy:
Dariusz i Zbigniew Tokarscy oraz Oddział Wojewódzki ZOSP RP Województwa Małopolskiego

Kontakt do organizatorów w sprawie zawodów: tokbike1@op.pl / tel. 731 880 083  lub 696 133 622
Info: Osp-sport na Facebbok’u oraz www.zosprp.malopolska.pl

Linki do relacji z  III edycji Olimpiady zamieszczone są na Forum Dyskusyjnym ZOSP RP w dziale Zaproszenia.

Możliwe przykłady zadań do wykonania – podana kolejność jest przypadkowa:

 • bieg po równoważni ruchomej
 • przeciąganie za pomocą liny samochodu terenowego lub wielkiej opony
 • przejście przez tunel
 • bieg pomiędzy tyczkami i przez płotki z rekwizytem na desce ratunkowej
 • bieg z aparatami powietrznymi, wężami ssawnymi i innymi rekwizytami
 • przejście przez ściankę
 • przemieszczanie 15 – 20 kg worków z piaskiem, pojemników z wodą oraz opony
 • bieg pod górę schodami terenowymi około 15 – 20 m
 • podawanie wiadrami wody napełnianej ze zbiornika
 • budowa linii ssawnej i gaśniczej
 • rozwijanie i zwijanie węża w krąg
 • wyjście i zejście po drabinie ( obiekt około 2,5 m. wysokości)
 • zadanie z  nożycami hydraulicznymi i rozpieraczem ramieniowym
 • przejście po mini torze przeszkód

o autorze

Mateusz
Pomysłodawca i twórca Polskiego Serwisu Pożarniczego – Remiza.pl. W serwisie zajmuje się dosłownie wszystkim – od administracji serwisu po redagowanie nadesłanych tekstów. Straż pożarna to jego życie, co zresztą widać. Na co dzień strażak – ochotnik, który wdraża w życie pomysły oraz nowe funkcje w naszym serwisie.