Niespełna dwa tygodnie temu zakończyły się zawody dla prawdziwych twardzieli – Firefighter Combat Chellange w Szczecinie. Blisko 300 zawodników z różnych stron świata rywalizowało w największym upale o najwyższe z możliwych miejsc – podium. 

Do szczecina wybraliśmy się już drugi raz, aby obserwować zmagania najtwardszych zawodników, nie tylko z naszego kraju, ale także zza granicy. Podczas tego weekendowego pobytu dało się wyczuć wspaniałą, gorącą atmosferę, która panowała wśród zawodników. Nie, to nie wina 40 stopniowych upałów, które w te dni były bardzo dokuczliwe. Będąc wśród nich ma się wrażenie, że znają się oni od lat i wzajemnie dopingują – to się nazywa zdrowa rywalizacja!

Zespół Project112 wraz z naszą redaktorką  - Olgą Wołocznik.

Zespół Project112 wraz z naszą redaktorką – Olgą Wołocznik.

W tej miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować firmie Project112, która od miesięcy wspiera nie tylko nasz społecznościowy serwis, ale umożliwiła nam jako sponsor imprezy przyjazd do Szczecina, nocleg, wyżywienie i przygotowanie dla Was relacji.

Podziękowania składamy również organizatorowi zawodów – Komendantowi Miejskiemu PSP w Szczecinie st.bryg Jackowi Staśkiewiczowi za udostępnienie nam pokoju gościnnego w Komendzie Miejskiej.

Z góry przepraszamy za spóźnienie z samym artykułem, ale spowodowane było to problemami technicznymi, a na to wpływu niestety nie mieliśmy.

Na miejsce zmagań udaliśmy się z samego rana w piątek. Wały Chrobrego w Szczecinie to wyjątkowe miejsce, bardzo urokliwe, które godnie przyjęło gości z całej Polski i różnych zakątków świata. Wystawy poszczególnych sponsorów, rozgrzewający mięśnie zawodnicy i profesjonalnie wykonany tor, nad którym czuwały dziesiątki osób – od pomocy technicznej, po sędziów. Całość była przygotowana profesjonalnie i robiła ogromne wrażenie.

Warto napisać o tym, że mimo prawie 40 stopniowego upału, zawodnicy w pełnym ekwipunku, aparatach ochrony dróg oddechowych oraz maskach robili coraz to lepsze czasy. Każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z naszym ekwipunkiem doskonale może sobie wyobrazić jak bardzo musiało być ciężko zrealizować te zadania w jak najszybszym czasie, w tak wysokiej temperaturze. Nawet widzowie, zwykli spacerujący, czy mieszkańcy Szczecina zatrzymywali się, by podziwiać tych najwytrwalszych i oglądali ich zmagania z pełnym podziwem.

Spiker co jakiś czas informował, że zawody inscenizują pożar na trzecim piętrze i w pewien sposób prezentują działalność strażaków w tym przypadku.

Zadanie 1 (START) – wnoszenie sprzętu na wysokość. Zadanie polega na wniesieniu węża W-75 złożonego na płasko na szczyt wieży. Konkurencja rozpoczyna się u podstawy wieży (wieża ma 12 m wysokości). Waga węża wynosi 19 kg. Wąż może być wniesiony w dowolny sposób i powinien być złożony do kontenera na szczytowym piętrze.

Zadanie 2 – wciąganie węża. Zadanie polega na wciągnięciu 19 kg węża zwiniętego w krąg przy użyciu liny. Zadanie jest zaliczone, gdy zwój węża przekroczy poręcz i będzie umieszczony w kontenerze. W przypadku utraty kontroli zawodnik będzie musiał ponownie wciągnąć wąż. Zawodnik schodząc z wieży musi dotknąć każdego stopnia schodów oraz musi korzystać z obu poręczy.

Zadanie 3 – włamanie. Przy tej konkurencji wykorzystujemy urządzenie symulujące rąbanie drewna siekierą. Korzystając z 45 kg młotka bezodrzutowego, zawodnik musi przesunąć 72 kg sztabę metalową na odległość 1,5 m uderzając w nią młotem (obuchem). Pchanie sztaby jest niedozwolone.

Zadanie 4 – przeciągnięcie węża. Bieg z wężem. Zawodnik musi pokonać 40 m długości slalom bez pomijania i przewracania pachołków. W ramach wykonywania zadania zawodnik musi podnieść prądownicę podłączoną do węża i przeciągnąć na odległość około 24 m. Następnie otworzyć prądownicę po przekroczeniu bramki i trafić do celu strumieniem wody

Zadanie 5 (META) – ewakuowanie poszkodowanego. Ratowanie ofiary. Zadanie polega na przeciągnięciu ważącego 80 kg manekina do tyłu na odległość 30 m. Manekina nie można ciągnąć za ubranie lub kończyny. Manekin nie może być niesiony. W każdym momencie musi dotykać do toru zawodów. Czas zatrzymuje się, gdy zawodnik wraz z  manekinem całkowicie przekroczy linię mety.

Wyniki: Open Indywidualnie oraz Indywidualnie KATEGORIA: M18

1. LAURINAS URBANAVIČIUS – Lithuania

2. KRZYSZTOF KRAWCZYK – KM PSP Szczecin JRG3107_polska

3. DANIEL SCHIMANK – Berlin107_de

Wyniki: Indywidualne KATEGORIA: M40

1. JOACHIM POSANZ – Groningen107_de

2. MAREK KAMIŃSKI – KM PSP Szczecin JRG3107_polska

3. RADOSŁAW GWADERA – KP PSP Choszczno107_polska

Wyniki: Indywidualnie KATEGORIA: M45

1. HERBERT KRENN – Heiligenkreuz am Waasen107_de

2. GERD MÜLLER – HAIX Spangdahlem AB107_de

3. MAREK GARBICZ – KP PSP Choszczno107_polska

Wyniki: Sztafety - Relay

107_polska1. TEAM Choszczno

2. TEAM BERLIN 1107_de

3. TEAM LITHUANIA

Wyniki: Klasyfikacja Tandemy - Tandem Ranking

1. DREAM TEAM

2. TFA TEAM SZCZECIN107_polska

3. FITE TEAM SLOVENIA

o autorze

Redakcja