Adam Gwoździk i Maciej Kasiński z OSP Szczecin zostali wyróżnieni przez Prezydenta Miasta Szczecin za właściwą obywatelską postawę, którą wykazali podczas udzielania pomocy, będąc świadkami wypadków. Strażacy ochotnicy otrzymali listy gratulacyjne oraz pamiątkowe zegarki.

„Błyskawiczne podejmowanie decyzji, odwaga i bezinteresowna chęć niesienia pomocy oraz zachowanie jasności umysłu w warunkach zagrożenia życia świadczą o wzorowej postawie obywatelskiej.

Swoim bohaterskim czynem, odwagą i wrażliwością na dobro drugiego człowieka przysporzył Pan splendoru nie tylko sobie, ale całej Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczecinie. Powyższa postawa może być wzorem do naśladowania, nie tylko dla innych strażaków, ale także dla każdego obywatela.” – fragment z listu gratulacyjnego, który podpisał Prezydent Miasta Szczecin Piotr Krzystek.

Maciej i Adam udzielali pomocy wracając z kursu podstawowego strażaków – ratowników OSP. Pierwszgo dnia na wypadek natrafił Maciej Kasiński, który udzielił pomocy kobiecie potrąconej na przejściu dla pieszych.

Drugiego dnia podobna sytuacja spotkała Adama Gwoździka, który wracając z zajęć praktycznych, które odbywały się w jednej ze szczecińskich Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych najechał na wypadek komunikacyjny, w którym ciężkie obrażenia ciała odniósł motocyklista. Mimo sporego tłumu nikt nie udzielał pomocy poszkodowanemu. Z relacji świadków i filmu z monitoringu bezpośrednio po wypadku mężczyzna jeszcze żył. Adam na miejsce przybył kilka minut po wypadku i natychmiast rozpoczął resuscytację krążeniowo – oddechową, którą kontynuował przybyły na miejsce po kilku minutach Zespół Ratownictwa Medycznego.

Relacja na stronie Radia Szczecin

Zdjęcia:

o autorze

Redakcja