Około godziny 11:00 w Szczecinie przy ul. Jana z Kolna wydarzył się tragiczny w skutkach wypadek. Samochód osobowy marki seat Ibiza z nieznanych przyczyn zmienił kierunek jazdy i wjechał wprost do Odry. Sprawnie zorganizowana akcja ratunkowa przez Państwową Straż Pożarną jednak nie przyniosła pozytywnego rezultatu, strażacy po kilkudziesięciu minutowych poszukiwaniach zlokalizowali pojazd i odnaleźli ciało kierowcy.

Poszukiwania w Odrze przysparzają wielu problemów, ponieważ przejrzystość wody w rzece jest bardzo niska, zamulenie i brak dokładnego określenia miejsca lokalizacji sprawia, że Specjalistyczna Grupa Wodno – Nurkowa, działająca w Szczecinie przy Jednostce Ratowniczo – Gaśniczej Nr 3 ma do wykonania dość trudne zadanie. Mimo dysponowania specjalistycznym sprzętem, będącym na wyposażeniu nurków, lokalizacja przez ratowników wymaga czasu.

Pierwszym zadaniem strażaków po zlokalizowaniu samochodu było dotarcie do jego wnętrza i ewakuacja osoby poszkodowanej – w tym przypadku niestety, strażacy ewakuowali na powierzchnię zwłoki mężczyzny, dalsze czynności zmierzające do ustalenia tożsamości i badania przyczyn zgonu przejęła Policji pod nadzorem Prokuratury. Zadania strażaków się na tym nie skończyły. Pozostało przygotowanie do wydobycia pojazdu, co w warunkach utrudnionej widoczności stawia przez ratownikami – nurkami kolejne wyzwania.

Kilkugodzinna akcja wydobycia pojazdu zakończyła się tuż po godzinie 17, kiedy to pojazd przy użyciu żurawia przewoźnego typ Fassi F170A.22 z opcją zdalnego sterowania o udźwigu 1,9-8,3t, zamocowanego na ciężkim samochodzie ratownictwa technicznego z JRG 2 został wyciągnięty nad powierzchnię wody. Wcześniej nurek z JRG 3 przymocował specjalne irydyny wypornościowe, dzięki którym możliwe było podniesienie pojazdu z dna, następnie po przymocowaniu zawiesi od dźwigu, podniesiono samochód na nabrzeże i przekazano Policji.

Na miejscu akcji obecny był zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Szczecinie, oficerowie pionu operacyjnego oraz strażacy z jednostek ratowniczo – gaśniczych, a także Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego i Straż Miejska.

Siły i środki uczestniczące w akcji około godziny 17:00:

 • Specjalistyczna Grupa Wodno – Nurkowa z JRG 3
 • łódź typu RIB 305Ł1 z JRG 5
 • ciężki samochód ratownictwa technicznego SCRT z JRG 2 – 302[Z]43
 • średni samochód ratowniczo – gaśniczy GBA 2/24 z JRG 1 – 301[Z]23
 • samochód specjalny rozpoznawczo – ratowniczy SLRR z JRG 1 – 301[Z]90
 • samochód specjalny ratownictwa wodnego SRw z JRG 3 – 303[Z]73
 • samochód specjalny ratownictwa wodnego SLRw z JRG 3 – 303[Z]72
 • samochód operacyjny SLOp z KM PSP Szczecin – 300[Z]90
 • policja – 3 samochody
 • straż miejska – 1 samochód
 • zespół Ratownictwa Medycznego (P) – 1 samochód

o autorze

Redakcja