Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski poinformował, iż strażacy sprawdzili 200 obiektów pod względem bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Skontrolowano hotele, w których będą przebywać uczestnicy szczytu NATO, Stadion PGE Narodowy oraz inne miejsca spotkań.

Szczególną uwagę zwrócono na Stadion Narodowy, gdyż podczas szczytu zapełniony będzie w zaledwie 10%. Trzeba zadbać o zapewnienie ewentualnej ewakuacji. Zabudowa tymczasowa stadionu jest stale monitorowana przez strażaków. Na szczęście przeprowadzonych kontroli prewencyjnych nie pojawiły się żadne poważniejsze problemy. Obiekty nadal zostają pod kontrolą ratowników.

Strażacy także podczas szczytu będą na Stadionie PGE Narodowym. Do ich zadań będzie należało m.in. sprawdzanie i nadzór nad stałymi instalacjami wykrywającymi pożar, czyli czujkami dymu. Zdarza się, że taka czujka sama się uruchomi. Chodzi o to, by nie rozpoczynać ewakuacji zanim nie sprawdzimy, czy rzeczywiście jest to uzasadnione. Przy tym obiekcie będzie też nasz stały posterunek: cztery wozy strażackie, tak, by w razie konieczności nie było zwłoki w dojeździe. – powiedział nadbryg. Leszek Suski.

Na wypadek ewentualnego skażenia chemicznego będą w gotowości również dwie jednostki Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego. Do dyspozycji będą bardzo czułe urządzenia, które z kilometra potrafią wykryć i rozpoznać, jaka to substancja chemiczna. Zadbano także o stałe i czasowe strażackie posterunki, które zostaną rozmieszczone m.in. przy Pałacu Prezydenckim, Belwederze oraz Teatrze Wielkim. Sześć z nich będzie zlokalizowanych wzdłuż tras przejazdów kolumn z uczestnikami i gośćmi szczytu NATO (odcinki pomiędzy hotelem, miejscem spotkań, stadionem i lotniskiem). Na tym odcinku rozstawione będą też samochody ratownictwa technicznego.

Na czas szczytu NATO wzmocnione zostaną też jednostki ratowniczo-gaśnicze zlokalizowane przy hotelach, w których ulokowani będą VIP-y. Wsparcie uzyska również Lotniskowa Straż Pożarna. Zabezpieczana będzie m.in. hala przylotów i płyta lotniska.

Bierzemy także pod uwagę zagrożenia związane z pogodą, np. nawałnice. Przygotowaliśmy pompy o dużej wydajności, agregaty prądotwórcze, pilarki do drewna. Do działań przygotowana jest też specjalistyczna jednostka ratownictwa wodnego – powiedział komendant główny PSP. – dodaje Komendant Główny.

Szczyt NATO będzie zabezpieczać łącznie ponad 300 strażaków.

o autorze

Redakcja