– Odznaczeni funkcjonariusze dokonali czynów najwyższej próby. Ryzykując własne życie, nieśli pomoc i uratowali życie poszkodowanych osób. Chwała bohaterom! – powiedział szef MSW Jacek Cichocki wręczając funkcjonariuszom „Krzyże Zasługi za Dzielność”. Odznaczenia otrzymało 26 funkcjonariuszy, w tym 19 policjantów oraz 7 strażaków.

W ostatnich latach odznaczenia były przekazywane do komend wojewódzkich służb, z których pochodzili zasłużeni. Szef MSW podjął decyzję o bezpośrednim przyznaniu odznaczeń zasłużonym „Krzyżem Zasługi za Dzielność”.

Minister Jacek Cichocki wręczył odznaczenia w obecności nadinspektora Marka Działoszyńskiego, komendanta głównego policji oraz gen. brygadiera Wiesława Leśniakiewicza, komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Wszyscy odznaczeni funkcjonariusze uratowali życie i zdrowie poszkodowanym osobom. Podejmowali interwencje zarówno w czasie służby jak i poza nią, często z narażeniem życia. Funkcjonariusze nieśli pomoc zarówno ofiarom pożarów, jak i tonącym. – Interwencje podejmowane po służbie świadczą o tym, że służycie obywatelom cały czas i doskonale rozumiecie na czym polega służba w policji lub straży pożarnej – powiedział minister Jacek Cichocki.

Szef MSW, w trakcie uroczystości , które odbyły się 26 października, z udziałem bliskich bohaterów, podziękował zarówno funkcjonariuszom jak i rodzicom oraz rodzinom wyróżnionych bohaterów. Szczególne słowa podziękowań szef MSW skierował także do przełożonych funkcjonariuszy.

Odznaczeni funkcjonariusze wykazali się profesjonalizmem w wykonywaniu obowiązków służbowych. Nie zważając na niebezpieczeństwo i bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia nieśli pomoc, ratując zdrowie i życie poszkodowanych. – „Krzyże Zasługi za Dzielność” to odznaczenia jedyne w swoim rodzaju. Nie można zostać wyróżnionym tym odznaczeniem za długoletnią, rzetelną służbę. Jedynym momentem, w którym funkcjonariuszowi może zostać przyznane to odznaczenie jest sytuacja, w której z narażeniem własnego życia niesie pomoc innym – podkreślił minister spraw wewnętrznych.

Odznaczenia otrzymało 19 funkcjonariuszy policji, w tym jedna policjantka. Sierż. Katarzyna Kwietniewska z Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi otrzymała Krzyż Zasługi już po raz drugi. W maju 2011 r. w czasie wolnym od służby policjantka wyprowadziła 61 – letnią kobietę z płonącego budynku. 19 września 2011 roku przyznano jej „Krzyż Zasługi za Dzielność”. Natomiast w marcu 2012 roku policjantka wyciągnęła z zadymionego mieszkania 57-letniego nieprzytomnego mężczyznę. Udzieliła mu pierwszej pomocy, co przyczyniło się do uratowania mu życia.

„Krzyże Zasługi za Dzielność” otrzymało również trzech policjantów z Katowic (aspirant Tomasz Sołtysiak, aspirant Dariusz Stefański i sierżant Tomasz Bochaczyk). Funkcjonariusze w sierpniu 2011 roku z narażeniem własnego życia i zdrowia ewakuowali z płonącego budynku 6 osób. Ewakuowani znajdowali się na 4 i 5 piętrze. Policjanci pracowali bez żadnego zabezpieczenia i sprzętu.

– Zawód policjanta i strażaka wymaga często podejmowania natychmiastowych decyzji. Gratuluję, że podjęliście takie decyzje, które pozwoliły Wam być tu dziś i odebrać te odznaczenia – powiedział nadinspektor Marek Działoszyński, komendant główny policji.

Minister Jacek Cichocki podczas uroczystości, która odbyła się 26 października odznaczył także 7 strażaków. Ogniomistrz Krzysztof Raczkowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie w sierpniu 2011 roku w czasie wolnym od służby uratował tonącego mężczyznę. Strażak nurkował na głębokości 3,5 m, bez użycia jakiegokolwiek sprzętu.

Aspirant sztabowy Damian Zacharko z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głubczycach we wrześniu 2011 roku w czasie wolnym od służby strażak uratował uwięzionego i nieprzytomnego mężczyznę z silosu. Natychmiast udzielił mu pierwszej pomocy, dzięki czemu poszkodowany zaczął odzyskiwać przytomność.

W grudniu 2011 roku młodszy aspirant Przemysław Jelonek i sekcyjny Tomasz Kiszczak z Komendy Powiatowej PSP w Oświęcimiu uratowali z płonącego budynku czteroosobową rodziną, w tym dwójkę dzieci. Strażacy z narażeniem własnego życia i zdrowia prowadzili akcję ratunkową, oddając przy tym jednemu z dzieci, które zaczęło tracić przytomność, aparat ochrony dróg oddechowych.

– Wasze działania świadczą o tym, że nosząc mundur wybraliście dobry zawód – pogratulował funkcjonariuszom gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

„Krzyże Zasługi za Dzielność”to odznaczenia przyznawane m.in. policjantom, strażakom, a także żołnierzom m.in. za odwagę i czyny z narażeniem własnego życia lub zdrowia w obronie życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli. Odznaczenia zostały przyznane przez prezydenta, na wniosek szefa MSW. W ostatnich latach odznaczenia te były przekazywane do komend wojewódzkich służb, z których pochodzili zasłużeni.

Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych podjął decyzję o bezpośrednim przyznaniu odznaczeń zasłużonym „Krzyżem Zasługi za Dzielność”.

Odznaczenia zostały nadane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, na podstawie art. 138 Konstytucji RP z 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach.

Krzyż za Dzielność został ustanowiony w roku 1928 przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Odznaczenie nadawane jest m.in. funkcjonariuszom policji i straży pożarnej oraz żołnierzom za działania z wykazaniem wyjątkowej odwagi, z narażeniem życia lub zdrowia, w obronie prawa, nietykalności granic państwowych oraz życia, mienia i bezpieczeństwa obywateli.

Co roku minister spraw wewnętrznych występuje do prezydenta o odznaczenie kilkudziesięciu funkcjonariuszy.

Odznaczenia te otrzymali:

 • sierż. Tomasz Bochaczyk – Komenda Miejska Policji w Katowicach
 • mł. asp. Jarosław Bugajski – Komenda Powiatowa Policji w Sanoku
 • mł. asp. Grzegorz Chiloński – Komenda Miejska Policji w Słupsku
 • st. asp. Grzegorz Gierszon – Komenda Miejska Policji w Sopocie
 • post. Patryk Guz – Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy
 • sierż. szt. Marcin Jachowicz – Komenda Miejska Policji w Słupsku
 • mł. asp. Przemysław Jelonek – Komenda Powiatowa PSP w Oświęcimiu
 • sekc. Tomasz Kiszczak – Komenda Powiatowa PSP w Oświęcimiu
 • asp. Krzysztof Krzempek – Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie
 • sierż. Katarzyna Kwietniewska – Komenda Powiatowa Policji w Gołdapi
 • sierż. Adrian Lipowski – Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie
 • sierż. Bartosz Lubański – Komenda Powiatowa Policji w Sanoku
 • sierż. Paweł Miśko – Komenda Powiatowa Policji w Sanoku
 • asp. Paweł Mohr – Szkoła Podoficerska PSP w Bydgoszczy
 • asp. Krzysztof Pupek – Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce
 • ogn. Krzysztof Raczkowski – Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
 • st. sierż. Łukasz Soboń – Komenda Miejska Policji w Opolu
 • asp. Tomasz Sołtysiak – Komenda Miejska Policji w Katowicach
 • post. Mateusz Soter – Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście Lubawskim
 • asp. Dariusz Stefański – Komenda Miejska Policji w Katowicach
 • st. sierż. Tomasz Strzałkowski – Komenda Powiatowa Policji w Makowie Mazowieckim
 • st. sierż. Andrzej Szymański – Komenda Powiatowa Policji w Nowym Mieście Lubawskim
 • st. str. Kamil Trojanowski – Komenda Powiatowa PSP w Lipnie
 • sierż. Łukasz Walentyn – Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy
 • asp. szt. Damian Zacharko – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Głubczycach
 • st. str. Dariusz Żelaźkiewicz – Komenda Powiatowa PSP w Pruszkowie

&

Żródło: MSW

o autorze

Redakcja