Wczoraj przed Belwederem zorganizowane zostały obchody Dnia Podchorążego. W uroczystościach wziął udział Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Z podchorążymi akademii i wyższych szkół oficerskich spotkał się Prezydent RP Andrzej Duda. W Dniu Podchorążego upamiętniane są wydarzenia nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa podchorążych pod wodzą Piotra Wysockiego rozpoczęła powstanie listopadowe atakiem na Belweder, siedzibę wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej.

– Dziś spotykamy się właśnie dlatego, żeby uczcić z jednej strony pamięć tych, którzy zostali zwyciężeni, ale nie ulegli, ale z drugiej strony także, by kontynuować wielką i piękną tradycję, która narodziła się w II RP, tradycję spotkań Prezydenta RP, a wcześniej Naczelnika Państwa tu w Belwederze, żeby pokazać jedność i łączność najwyższego przedstawiciela Rzeczypospolitej z młodymi szeregami polskiej armii, z podchorążymi – powiedział prezydent Andrzej Duda. W uroczystości wziął udział minister Mariusz Błaszczak.

Dzień Podchorążego

Podczas obchodów na dziedzińcu Belwederu wystawiony został posterunek honorowy przez podchorążych, odczytano także Apel Pamięci. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

MSWiA

o autorze

Redakcja