Będziemy chcieli zaczerpnąć każdą możliwą złotówkę z nowej perspektywy finansowej UE, żeby kupić jak najwięcej sprzętu – zaznaczył w rozmowie z PAP komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak. Dodał, że PSP myśli o zakupie samochodów średnich i ciężkich oraz drabin pożarniczych.

Bartkowiak w rozmowie z PAP podkreślił, że choć obecnie Państwowa Straż Pożarna nie ma problemów ze sprzętem, to konieczne są dalsze zakupy, by taki problem nie pojawił się w przyszłości. Jak dodał, komenda główna na zakup potrzebnego sprzętu będzie starała się o środki z Unii Europejskiej.

„Dzisiaj chcemy myśleć o zakupie samochodów średnich GBA i samochodów ciężkich GCBA, a także drabin pożarniczych. To są trzy elementy, na które chcemy postawić w nowej perspektywie budżetowej i będziemy robili wszystko, żeby się to udało” – zapowiedział komendant główny PSP.

Szef PSP zaznaczył również, że chce, by w nowej ustawie budżetowej znalazły się środki na zakup jak największej liczby sprzętu. „Czas na odnowę tego taboru i powiem więcej – chcemy skrócić czas użytkowania samochodów w Państwowej Straży Pożarnej po to, aby te auta szybciej przekazywać do jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. To spowoduje, że system będzie bardzo szybko zasilony nowymi samochodami” – ocenił Bartkowiak.

Komendant główny podkreślił, że obecnie nie ma problemu ze sprzętem w PSP, ale taki problem może się pojawić za kilka lat. „Każdy, kto zna się na planowaniu, musi planować, co będzie dalej. Teraz wypełniliśmy pewien projekt, który był zasileniem straży pożarnej w sprzęt bardzo specjalistyczny – do wypadków kolejowych i drogowych. Czas ponownie pochylić się nad sprzętem związanym z działaniem typowo pożarniczym, bo tak naprawdę to przy użyciu samochodów średnich i ciężkich odbywa się najwięcej akcji” – powiedział.

Źródło: PAP

o autorze

Redakcja