Teresa Piotrowska, minister spraw wewnętrznych odwiedziła Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą nr 3 w Krakowie, która specjalizuje się w zakresie ratownictwa wysokościowego. Grupa liczy ok. 30 strażaków ratowników wysokościowych.

Służba jest bardzo wymagająca, do grupy przyjmowane są osoby z umiejętnościami z zakresu ratownictwa wysokościowego. W ubiegłym roku Jednostka obchodziła 20-lecie działania.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego działa w ramach Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 w strukturach małopolskiej Komendy Miejskiej PSP.

W Krakowie, gdzie służy specjalistyczna grupa strażaków wysokościowych, szefowa MSW zapoznała się z zadaniami i wyposażeniem ratowniczym, z którego korzystają ratownicy. – Służba w tej specjalistycznej grupie to duże wyróżnienie, ale również ogromna odpowiedzialność – podkreślała minister Teresa Piotrowska. – Jestem przekonana, że służbę w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Wysokościowego pełnicie z pasji, a praca w tej Jednostce przynosi Wam wiele satysfakcji – dodała szefowa MSW. – Dziękuję za zaangażowanie i niesioną pomoc, często w trudno dostępnych i niebezpiecznych miejscach – podkreślała minister Teresa Piotrowska.

Ratownicy tej jednostki niosą pomoc poszkodowanym ewakuując także przy użyciu śmigłowca z takich miejsc, jak np. jaskinie, kamieniołomy, studnie, ściany skalne, kolejki linowe, czy poszkodowanych w katastrofach budowlanych. Strażacy wysokościowi wspomagają również pozostałe jednostki PSP w działaniach ratowniczych oraz współpracują ze służbami ratownictwa górskiego na obszarze gór.

Strażacy wysokościowi niosąc pomoc wykorzystują techniki alpinistyczne (stosowane we wspinaczce górskiej, alpinizmie jaskiniowym, przemysłowym i inne techniki wykorzystywane w działaniach na wysokości). Kandydaci na ratowników wysokościowych przechodzą wielostopniowe szkolenie z zakresu technik alpinistycznych i przy użyciu śmigłowca.

Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3 Komendy Miejskiej PSP w Krakowie działa od 1994 r. W skład Grupy wchodzi 28 strażaków ratowników. W Komendzie całodobową służbę pełnią także lekarze z kwalifikacjami ratownika wysokościowego.

Ratownicy z SGRW zaangażowani byli w działania ratownicze z użyciem śmigłowców wojskowych w 1997 r., w trakcie największej powodzi w Polsce.

Podczas spotkania z szefową MSW strażacy – ratownicy wysokościowi zaprezentowali również swój specjalistyczny sprzęt (samochody i wyposażenie ratownicze JRG), które wykorzystują na co dzień w trakcie służby.

Na co dzień strażacy chronią obszar ok. 439 km² na terenie Krakowa (dzielnice V, VI i VII) i powiatu krakowskiego (gminy – Czernichów, Krzeszowice, Liszki i Zabierzów), w którym mieszka ok. 180 tys. osób.

Źródło: MSW

o autorze

Redakcja