Przed godziną 15:00 na ulicy Grzybowskiej w Szemrowicach wybuchł pożar w budynku obory. W momencie dojazdu pierwszych jednostek Straży Pożarnej w dwukondygnacyjnym budynku inwentarskim na parterze&przebywało około 50 sztuk bydła, natomiast na pierwszej kondygnacji szalał pożar sprasowanych balów słomy.

[galeria=9,prawa]Blaszany dach nie pozwolił płomieniom wydostać się na zewnątrz. Strażacy z Szemrowic oraz Dobrodzienia wraz z właścicielem posesji niezwłocznie ewakuowali inwentarz na pole oraz budowali linie gaśnicze, po czym&przystąpiono do działań związanych z opanowaniem pożaru. Dowodzący akcją polecił wprowadzać kolejne zastępy Strażaków do działań.

[galeria=8,lewa]Akcja gaśnicza była bardzo trudna ze względu na fatalne warunki pogodowe&jak i&z uwagi&na trudności z prowadzeniem działań we wnętrzu budynku, gdzie płonęło łącznie około 50 ton słomy. Strażacy ratownicy wyrzucający palące się zarzewia słomy pracowali wyłącznie w aparatach ochronnych dróg oddechowych. Praca w takich warunkach wymaga ogromnego wysiłku fizycznego.

[galeria=10,prawa]Z uwagi na częste wymiany ratowników Kierujący Działaniami Ratowniczymi dysponował kolejne jednostki z gmin Zębowice,&Olesno i Radłów. Do napełniania pustych butli powietrznych zadysponowany został samochód z JRG nr 2 w Kędzierzynie Koźlu. Łącznie w trwającej do godziny 10:00 akcji gaśniczej udział brało 21 zastępów&Ochotniczej i Państwowej&Straży Pożarnej z Szemrowic, Zębowic (2 zastepy), Kadłuba Wolnego, Radawia, Dobrodzienia (3 zastępy), Główczyc, Bzinicy, Rzędowic, Wysokiej,&Borek M., Borek W., Kościelisk, Radłowa, Olesna (4 zastępy)&i Kędzierzyna Koźla. Wszystkim Strażakom biorącym udział w tym długim i skomplikowanym zdarzeniu nalężą się słowa uznania. Podziękowania&należą się również grupie mieszkańców Szemrowic za sprawną akcję przygotowywania posiłków.

Opracowanie, zdjęcia: Bartosz „BaCh” Cholewa

o autorze

Redakcja