W dniu 10.04.2011 r. Szkoła Główna Służby Pożarniczej przygotowała dla kandydatów do studiowania na tejże uczelni Dzień Otwarty.

Wśród atrakcji były:

 • pierwszy wykład w SGSP

 • możliwość otrzymania materiałów informacyjnych na temat studiów

 • rozmowy ze studentami i pracownikami

 • możliwość obejrzenia toru przeszkód

Tradycyjnie dla wielu osób kulminacyjnym punktem wydarzenia były pokazy działań bojowych przygotowane przez Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą SGSP.

Pracownicy JRG i podchorążowie przedstawili zgromadzonej publiczności dwa epizody.

 1. Pożar
  W biurach na pierwszym piętrze wybucha pożar. Dym wydostający się z okien widoczny jest już z daleka. Ludzie próbują uciec z budynku przez okna albo uciekają na wyższe piętra. Zadymienie jednak zmusza ich do wyjścia na dach. Na miejsce udają się zastępy: gaśniczy, drabina mechaniczna oraz ratownictwa wysokościowego. Działania prowadzone są wielotorowo: ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych wprowadzają linię gaśniczą do wnętrza budynku oraz przeszukują pomieszczenia; pod oknem rozstawiony zostaje skokochron; ratownicy wysokościowi udają się po drabinie balkonowej na dach budynku celem ewakuacji osób. Po rozłożeniu skokochronu jedna osoba ewakuuje się poprzez skok na niego. Na szczęście nic jej nie jest. Po przygotowaniu tyrolki kolejne osoby są ewakuowane z dachu poprzez zjazd w trójkącie ratowniczym. W międzyczasie strażacy znajdują wewnątrz budynku na schodach osobę nieprzytomną, która najprawdopodobniej uległa zaczadzeniu. Poszkodowany ewakuowany jest na noszach przy użyciu drabiny mechanicznej a następnie przekazany pogotowiu ratunkowemu. Po chwili pożar jest już opanowany a dalsze działania polegają na oddymieniu budynku

 2. Wypadek
  Kierowca busa marki Volkswagen traci panowanie nad samochodem i zderza się z Seatem po czym ucieka z miejsca zdarzenia. Wskutek tego Seat przewraca się na bok a kierowca zostaje w nim uwięziony. W zdarzeniu ucierpiał również pieszy, który przechodząc przez jezdnię w tym czasie dostał się pod koła VW.
  Tym razem do działań zadysponowany zostaje zastęp gaśniczy oraz ratownictwa technicznego. Miejsce zdarzenia zostaje zabezpieczone pachołkami jak również odłączony zostaje akumulator w pojeździe. Dowódca stwierdza w wyniku rozpoznania, że są dwie osoby poszkodowane – jedna w samochodzie osobowym a druga pod kołami busa. Seat zostaje ustabilizowany a do środka przez tylną szybę dostaje się strażak celem opieki nad poszkodowanym. Okazuje się, że do jego ewakuacji z pojazdu konieczne jest odcięcie dachu. W czasie kiedy przygotowywany jest sprzęt hydrauliczny jeden ze strażaków usuwa szyby boczne i wycina przednią, by podczas cięcia nie zagrażały osobom w samochodzie. Po przecięciu słupków dach zostaje odgięty a poszkodowany ewakuowany na noszach. W celu uwolnienia nóg drugiego poszkodowanego strażacy używają dwóch wysokociśnieniowych poduszek pneumatycznych. Działania okazują się być skutecznymi: obaj mężczyźni w dobrym stanie zdrowia przekazani są medykom.

&

&

&

&

Po zakończeniu pokazów kandydaci mieli możliwość zapoznania się z samochodami i sprzętem będącym na wyposażeniu JRG SGSP.

Tekst: Rafał Własinowicz

o autorze

Redakcja