Szkolenia organizowane przez CFBT.pl na stałe zagosciły w kalendarzu imprez strażackich. W dniach 23-24 czerwca dotarły one do Chojnic w województwie Pomorskim. Tym razem szkolenie zostało zorganizowane we współpracy z FireTrap.pl. O część logistyczną zadbała Ochotnicza Straż Pożarna w Chojnicach.

Powiat Chojnicki leży w samym sercu Borów Tucholskich. W sezonie wakacyjnym staje się ważnym ośrodkiem turystycznym. W Chojnicach siedzibę ma jedna z najstarszych OSP w kraju. Powstała 1866 roku Ochotnicza Straż Pożarna wznowiła w 2015 roku dynamicznie swoją działalność. To właśnie jej członkowie wyszli z inicjatywą zorganizowania szkolenia.

Liczba zgłoszeń przeszła oczekiwania organizatorów. Do udziału zaproszonych zostało 40 strażaków z całej Polski. Niektórzy z nich musieli dojechać ponad 500 km. Wykłady teoretyczne obejmowały rozwój pożaru, podstawy wentylacji i antywentylacji, wpływ szkodliwych czynników na zdrowie strażaka. W czasie ćwiczeń na poligonie instruktorzy CFBT.pl prezentowali zasady podwania prądów gaśniczych, posługiwania się sprzętem gaśniczym czy procedurę otwierania drzwi. Na makietach uczestnicy obserwowali zjawiska pożarowe, które potem mogli zobaczyć i odczuć na własnej skórze w większej skali podczas ćwiczenia gorącego w kontenerze ogniowym.

W części prowadzonej przez instruktorów FireTrap.pl strażacy uczyli się między innymi posługiwania się pętla alpinistyczną, konfigurowania sprzętu do działań w “trudnej strefie”, ewakuacji i asekuracji partnera z roty podczas działań na wysokości. Nowością dla wszystkich były ćwiczenia z przeciskania się przez ciasne otwory i nauka siłowego otwierania drzwi przy pomocy sprzętu burzącego. Było to możliwe dzięki przywiezionemu przez ekipę FireTrap.pl trenażerowi do wyważania drzwi oraz ścianie symulującej otwory różnej wielkości, które może napotkać strażak na swojej drodze.

FireTrap.pl powstał na początku 2017 roku. Od początku misją instruktorów jest poprawa bezpieczeństwa strażaków w czasie działań w pożarach wewnętrznych. Właśnie dzięki wspólnym celom udało się nawiązać współpracę z CFBT.pl. Szkolenie w Chojnicach pokazało jak radzić sobie z działaniami gaśniczymi oraz poruszać się bezpiecznie wewnątrz “trudnej strefy”.

Szersza fotorelacja: https://www.facebook.com/firetrappl/

o autorze

Pedros