W pracy z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą opiekunowi nie tylko potrzebna jest znajomość zagadnień związanych z pożarnictwem oraz szeroko rozumianym ratownictwem, ale również kreatywność oraz pomysłowość w prowadzeniu spotkań z drużyną.

Komisja ds. Młodzieży przy ZOW ZOSP RP Województwa Pomorskiego w dniach od 19 do 21 kwietnia 2013 roku zorganizowała szkolenie dla opiekunów MDP, które odbyło się w Ośrodku Wypoczynkowym Twardy Dół nad jeziorem Niedackim. Udział w szkoleniu wzięło blisko ponad 100 osób z Pomorza.

Oprócz zajęć teoretycznych związanych z metodyką pracy z MDP postawiono również nacisk na zajęcia praktyczne, które miały za zadanie pokazanie w jaki inny sposób możemy pracować z drużyną. W tym celu zorganizowano gry i zabawy integracyjne, które nie tylko miały zintegrować uczestników szkolenia, ale przede wszystkim pokazać jak „przełamać lody” w drużynie podczas integracji np. z innymi jednostkami.

Ponadto ciekawą formą zajęć, która wykorzystywana jest przez nas na obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w miejscowości Skrzynia w celu wypełnienia godzin popołudniowych i, z którą zmierzyli się uczestnicy szkolenia jest „Spartakiada pożarnicza”. Przy pomocy Najlepszej MDP w Polsce, której jestem opiekunem przygotowaliśmy 15 konkurencji „na sucho” i „na mokro”. Rolą MDP było sędziowanie i pilnowanie porządku na swojej konkurencji. Swoją drogą zaobserwowałam, iż nie tylko dzieci mają swoje sposoby na zaliczenie zadania. Dorośli również wykazywali się pomysłowością, co jest bardzo ważne w pracy z drużyną. Muszę przyznać, że „moje MDP” się spisało i nie było mowy o żadnych taryfach ulgowych, przemawiała przez nich stanowczość i upartość.

Jeszcze inną ciekawą formą pracy jaką zaprezentowaliśmy na szkoleniu jest „Scenka-piosenka”, polegająca na przygotowaniu przedstawienia na dany wcześniej wylosowany temat. Tematyka opierała się na tytułach filmów. W tej formie możemy również wykazać się pomysłowością. Oprócz ciekawych, wymyślnych strojów uczestnicy zachwycili nas wierszem pisanymi wypowiedziami słownymi.

Na zakończenie szkolenia w celu podsumowania przeprowadziliśmy ewaluację. Celem ewaluacji było wyłonienie plusów i minusów oraz braków, jakie zostały zaobserwowane podczas 3-dniowego szkolenia. Uczestnicy podsumowali szkolenie bardzo pozytywnie, z czego niezmiernie się cieszymy i jest nam bardzo miło, że ludziom podoba się to co robimy. Chętnie będziemy dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi, bo to szkolenie to nie tylko pokazanie w jaki sposób możemy spędzić czas z drużyną, ale przede wszystkim wymiana doświadczeń.

Jako najlepszy opiekun MDP w Polsce, mimo swojego młodego wieku, cieszę się, że ludzie podchodzą poważnie do tego co robię i proszą mnie o rady. Jest mi niezmiernie miło, kiedy słyszę te wszystkie pochlebstwa. Chętnie służę pomocą w sprawach związanych z MDP. A szkolenie dla opiekunów MDP uważam za udane, mimo wielu wyrzeczeń i wysiłku.

Ze strażackim pozdrowieniem,
dh Agnieszka Piepiórka

Foto: dh Krzysztof Skoczek

o autorze

Redakcja