W ostatni weekend lutego (21-22) strażacy ochotnicy z powiatu kaliskiego po raz kolejny wzięli udział w szkoleniu z zakresu ratownictwa medycznego prowadzonego zgodnie z wytycznymi Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Szkolenie obejmowało 26 godzin wykładów oraz 40 godzin zajęć praktycznych. Wzięło w nim udział 40 strażaków ochotników ze wszystkich 11 gmin powiatu kaliskiego.

[galeria=13,prawa]Jednym z najtrudniejszych elementów kursu były zajęcia nocne podczas których strażacy musieli zmierzyć się z wieloma ciekawymi sytuacjami przygotowanymi przez instruktorów. Jednym z zadań było zabezpieczenie i wydobycie poszkodowanego, który nieszczęśliwie zsunął się z mostu podczas jego konserwacji. Inne zadania to m.in. wydobycie poszkodowanego z głębokiego, betonowego kanału czy udzielenie pomocy tonącemu. Wszystkie sytuacje zostały przygotowane bardzo realistycznie.

Uczestnicy kursu chwalili duże zaangażowanie oraz wiedzę jaką zaprezentowali prowadzący szkolenie instruktorzy.

Projekt szkolenia został przygotowany przez Stowarzyszenie „Razem dla powiatu” oraz Zarząd Powiatowy Związku OSP w Kaliszu, a jego głównym inicjatorem był poseł Leszek Aleksandrzak.

[galeria=2,lewa]Wręczenie certyfikatów nowo wyszkolonym ratownikom odbyło się w restauracji „Złoty Karaś” w miejscowości Lipka (gmina Szczytniki), gdzie podczas uroczystości obecny był m.in. Komendant Miejski PSP bryg. mgr inż. Wieńczysław Prokop, który złożył podziękowania dla Stowarzyszenia „Razem dla powiatu”. Poseł Aleksandrzak zapowiedział kolejne edycje szkoleń.

Autor: dh Piotr Wańkowicz – naczelnik OSP Pólko.

o autorze

Redakcja