W niedzielę 23 marca 2014r. po godzinie 9:00 do Stanowiska Kierowania Komendy Powiatowej PSP w Polkowicach wpłynęło zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, w którym zostały poszkodowane trzy osoby.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa rzuty w sile średniego wozu oraz ciężkiego wozu. Po dojeździe na miejsce strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, oraz zajęli się osobami poszkodowanymi. Takim scenariuszem rozpoczęło się szkolenie jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu polkowickiego.

Szkolenie obejmowało zakres ratownictwa technicznego oraz zasad pierwszej pomocy udzielanej ofiarą wypadków samochodowych. Druhowie mieli okazję nauki teoretycznej jak również możliwość sprawdzenia się w praktyce.

Na początku były omawiane zasady postępowania z osobami poszkodowanymi w zdarzeniach drogowych. Osobę poszkodowaną na desce ortopedycznej niesie czterech strażaków, w tym jeden obserwuje twarz poszkodowanego oraz monitoruje podstawowe czynności życiowe, poszkodowanego przenosimy do karetki tak, aby nogi znajdowały się z przodu – to jedne z wielu zasad, które omawiali strażacy z JRG Polkowice.

Po teorii przyszedł czas na praktykę, druhowie mieli okazję sprawdzenia się na fantomie ćwicząc resuscytację krążeniowo-oddechową oraz zapoznać się z ambu i również z nim przystąpić do reanimacji. Następnie druhowie pod opieką strażaków z JRG Polkowice przystąpili do etapu praktycznego z dziedziny ratownictwa technicznego. Za pomocą narzędzi hydraulicznych rozcinane były pojazdy osobowe. Ponadto druhowie mieli okazję zaznajomić się ze sprzętem, w które uzbrojone są wozy bojowe w JRG Polkowice.

W szkoleniu wzięło udział 28 strażaków jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu polkowickiego z Sobina, Grębocic, Gaworzyc, Chocianowa, Kwielic, Kłobuczyna oraz Suchej Górnej. Prowadzącym szkolenie był dowódca JRG w Polkowicach st. kpt. Tomasz Lewandowski.

Foto: Waldemar Szańkowski

o autorze

Redakcja