20 sierpnia 2010 roku w Zielonkach (gmina Stare Babice, powiat warszawa – zachód), na terenie klubu sportowego LKS Naprzód, odbyło się szkolenie jednostek OSP włączonych w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, z zakresu współpracy straży pożarnej z helikopterami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

[galeria=10,prawa]Celem szkolenia było przysposobienie procedur przyjmowania śmigłowców ratowniczych, zabezpieczenia lądowiska, prowadzenia korespondencji radiowej, zapoznanie się z budową Eurocoptera EC-135 oraz metodami ewakuacji załogi. Strażacy poznali również charakterystykę pracy śmigłowców i załóg Lotniczego Pogotowia Ratunkowego okraszoną licznymi ciekawostkami i obrazowymi przykładami. Gdy już teoria została wyczerpana przez naszych wykładowców przybyłych na szkolenie z Płockiej bazy LPR, przyszła pora na cześć praktyczną z wykorzystaniem „Ratownika 15”.

[galeria=9,lewa]Kursanci mogli dokładnie poznać wyposażenie helikoptera, drogi i sposoby ewakuacji załogi, zobaczyć jak uzyskać dostęp do noszy oraz wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu sprowadzania helikoptera oraz zabezpieczenia i oświetlenia lądowiska podczas kilku lądowań.

W omawianym pierwszym terminie szkolenia, zorganizowanego przez Komendę Powiatową PSP w Błoniu, wzięli udział druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w: Łomiankach, Laskach, Izabelinie, Borzęcinie Dużym, Starych Babicach, Starych Gnatowicach, Lesznie, Zaborowie, Strzyżewie i Kampinosie.

Tekst, foto – Mateusz Czajkowski

o autorze

Redakcja