W sobotę podczas obchodów Dnia Strażaka Lotniskowa Służba Ratowniczo – Gaśnicza z lotniska Kraków Airport otrzymała sztandar, a pracownicy zostali uhonorowani odznaczeniami państwowymi.

W uroczystości na terenie strażnicy LSRG w Kraków Airport wzięli udział m.in.: Beata Szydło -Wiceprezes Rady Ministrów; Andrzej Adamczyk – Minister Infrastruktury, Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski, nadbryg. Stanisław Nowak – Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, Kazimierz Sady – Dyrektor Zarządu Wykonawczego ZOW ZOSP RP woj. małopolskiego.

Wśród zaproszonych gości były również poczty sztandarowe z Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz jednostek ochotniczych straży pożarnych w Balicach, Morawicy i w Żurowej. Oprawę muzyczną zapewniła orkiestra dęta z OSP w Żurowej.

Podczas uroczystości 15 pracowników Kraków Airport zostało uhonorowanych odznaczeniami.

– Jubileusz 100-lecia odzyskania Niepodległości i 40-lecia pontyfikatu św. Jana Pawła II, patrona krakowskiego lotniska, to najlepszy moment by przekazać sztandar strażakom z Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej. Szandar jest symbolem jedności i wartości Rycerzy św. Floriana. Strażak, to coś więcej niż zawód – to powołanie –  powiedział Radosław Włoszek, Prezes Zarządu Kraków Airport.

Nowy sztandar Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej jest symbolem męstwa, wierności i poświęcenia dla drugiego człowieka. Będziemy go strzegli, chronili i pozostaniemy wierni jego przesłaniu  –  powiedział Roman Kielin, Komendant Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej.

Lotniskowa Służba Ratowniczo – Gaśnicza z Kraków Airport to jedyna taka jednostka włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Pełni w niej służbę 63 strażaków, 12 na każdej zmianie, posiada na wyposażeniu m.in. pięć samochodów ratowniczo – gaśniczych, ciężki samochodów ratownictwa technicznego i samochód dowodzenia i łączności.

W ubiegłym roku strażacy zabezpieczyli 9908 operacji tankowania samolotów z pasażerami na pokładzie. Poza terenem portu w ramach KSRG interweniowali 48 razy, były do głównie wyjazdy do wypadów i pożarów.

W tym roku jednostka zostanie doposażona w nowy ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy, na jego zakup władze lotniska przeznaczyły prawie 6 milionów złotych.

Foto. Kraków Airport

o autorze

Redakcja/Łukasz