Jak co roku przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych wydarzeń mijającego roku w straży pożarnej i nie tylko.
Styczeń
Pierwszy miesiąc 2024 roku przyniósł polskiej straży pożarnej zapowiadane zmiany kadrowe. Stanowisko Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej po czterech latach służby stracił gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, zastąpił go nadbryg. Mariusz Feltynowski, który był do tej pory Rektorem-Komendantem Akademii Pożarniczej.
Luty
Na terenie jednej z jednostek straży pożarnej w Hongkongu (Chiny) doszło do wypadku z udziałem drabiny mechanicznej firmy Rosenbauera. 56-metrowa drabina przy wysuwie bocznym runęła na ulicę i złamała się, nikomu nic się nie stało. Pozostałe trzy drabiny tego typu wycofano z użytkowania do czasu wyjaśnienia sprawy.
Marzec
W Akademii Pożarniczej w Warszawie i na poligonie w Nowym Dworze Mazowieckim odbyły się warsztaty ‘Termowizja w pożarach wewnętrznych’. Prowadzącym był specjalista ze Stanów Zjednoczonych w dziedzinie bezpieczeństwa – Andrew Starnes. Uczestnicy korzystali z kamer termowizyjnych Seek Thermal, które dostarczyła firma Fire-Max.
Kwiecień
Strażak Marcin Raczyk zasłabł podczas ćwiczeń w komorze dymowej. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, gdzie pomimo udzielonej pomocy zmarł. Miał 39 lat. Do zdarzenia doszło w Komendzie Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim.
Maj
‘Miesiąc strażaków’ to dwa duże pożary. Paliło się nielegalne składowisko odpadów w Siemianowicach Śląskich i centrum handlowe przy Marywilskiej w Warszawie. W każdej akcji wzięło udział po kilkuset strażaków.
Czerwiec
Z dniem 1 czerwca w Dubiecku na Podkarpaciu oficjalnie rozpoczęła służbę Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza. To 504. jednostka w strukturach Państwowej Straży Pożarnej i druga Komendy Miejskiej PSP w Przemyślu.
Lipiec
To kolejny po maju miesiąc, który zdominowały pożary wielkopowierzchniowe. Tym razem płonęły hala i odpady w Woli Łaskiej, hala w Porcie Gdańsk, sklepu budowlany w Żaganiu, hala w miejscowości Malec i magazyn marketu budowlanego w Krośnie.
Sierpień
W nocy z 24 na 25 sierpnia strażacy zostali zadysponowani do pożaru w piwnicy w czterokondygnacyjnej kamienicy przy ulicy Kraszewskiego. W pewnym momencie doszło do eksplozji. Pod gruzami zniszczonego budynku zginęło dwóch strażaków – ogn. Łukasz Włodarczyk z JRG 2 Poznań i ogn. Patryk Michalski.
Poszkodowanych zostało jedenastu strażaków i trzy osoby cywilne.
Wrzesień
Tegoroczna powódź w województwach: dolnośląskim, opolskim i śląskim oraz państwa Europy Środkowej spowodowana została przez długotrwałe intensywne opady deszczu wywołane niżem genueńskim. Zginęło dziewięć osób.
W działania zaangażowano siły i środki Centralnego Odwodu Operacyjnego z całego kraju.
Na obszarach dotkniętych przez powódź wprowadzono stan klęski żywiołowej.
Październik
Opublikowane zostały wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS. Z badania wynika, że 97 procent Polaków pozytywnie ocenia straż pożarną i nikt nie ma do niej zastrzeżeń.
Listopad
W wypadku karetki zginął ratownik Piotr Miernecki, który był zastępcą szefa Grupy Ratowniczej PCK Kielce. Do zdarzenia doszło na drodze wojewódzkiej nr 735 w Jedlińsku. Na skrzyżowaniu karetka zderzyła się z samochodem osobowym i dachowała.
Ratownik medyczny, pielęgniarz, instruktor, zastępca szefa Grupy Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża “KIELCE”, ratownik z krwi i kości. Piotr od lat działał w strukturach Polskiego Czerwonego Krzyża, wyszkolił gro ratowników, setki osób przeszkolił z zakresu pierwszej pomocy, tysiące uratował – napisano na profilu Grupy Ratowniczej PCK Kielce
Grudzień
Koniec roku to dwa ważne wydarzenia. Pierwsze to podpisanie przez Prezydenta najważniejszej ustawy w tym roku, czyli ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku.
Drugie ważne wydarzenie to wejście w życie rozporządzenia MSWiA o obowiązkowych czujkach dymu i tlenku węgla. Nałożyło one już pierwsze obowiązki.