Kończy się 2020 rok więc czas na podsumowanie. Przygotowaliśmy dziesięć najważniejszych wydarzeń dla straży pożarnej i te, które miały na nią duży wpływ.

COVID-19

Ten rok zdominował i całkowicie przemeblował nasze życie COVID-19. Pierwszy przypadek w Polsce potwierdzono 4 marca w Zielonej Górze. Od tamtego czasu zakaziło się ponad 1,2 mln Polaków, 27 tysięcy zmarło.

W walkę z koronawirusem zaangażowano strażaków. Na granicach organizowano kontrole sanitarne, brali w nich udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej, którzy dokonywali pomiaru temperatury u podróżnych. Strażacy ustawili przed wieloma szpitalami namioty wykorzystywane później do wstępnej oceny pacjentów i przekazali respiratory.

Strażacy PSP i druhowie OSP dowozili również żywność i leki osobom objętym kwarantanną. 

Foto. KP PSP Sokółka

Foto. KP PSP Sokółka

Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego

19 kwietnia na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego wybuchł duży pożar. Z ogniem do 26 kwietnia z ogniem walczyli strażacy z województwa podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, Szkół Aspirantów PSP z Krakowa i Poznania. W kluczowym momencie w akcji było pół tysiąca strażaków.

Państwowa Straż Pożarna oszacowała powierzchnie pożaru na niemal sześć tysięcy hektarów.

Jeszcze w trakcie pożaru w internecie zorganizowano zbiórkę na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, które gasiły pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Zebrano ponad 3,5 mln złotych od 38 tysięcy darczyńców. Pieniądze podzielono i przekazano jednostkom OSP i PSP, które brały udział w akcji. 

Foto. Łukasz Rutkowski

Strażacy z misją w Bejrucie

4 sierpnia w jednym z magazynów portowych w Bejrucie eksplodowała składowana saletra amonowa. W wyniku eksplozji zniszczony został port i wiele budynków w mieście. Zginęło ponad 200 osób, w tym miejscowi strażacy, a ponad 6 tysięcy zostało rannych.

Do pomocy mieszkańcom ruszyła pomoc międzynarodowa. Z Polski była to grupa poszukiwawczo – ratownicza Państwowej Straży Pożarnej – USAR Poland w wariancie średnim, w sumie 39 strażaków i cztery psy. Po raz pierwszy w misji zagranicznej udział wzięli strażacy specjalizujący się w ratownictwie chemicznym. Do kraju wrócili 10 sierpnia. 

Foto. PSP

Powódź

W czerwcu południe kraju nawiedziła powódź. W województwie podkarpackim ucierpiały powiaty: przemyski, przeworski, łańcucki i rzeszowski. Mieszkańcom pomagało tysiące strażaków z całego województwa i kompanie przeciwpowodziowe z województw małopolskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Foto. PSP Przeworsk

Wielkie pompowanie dla dzieciaków

Akcja charytatywna #GaszynChallenge to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń 2020 roku. Strażacy, służby mundurowe oraz wiele różnego rodzaju instytucji i firm ‘pompowało’, najpierw dla małego Wojtusia, który cierpi na SMA, a później dla innych chorych dzieci. Uzbierano miliony złotych.

Dzień Strażaka. Inny niż zwykle

W maju z powodu pandemii koronawirusa nie odbyło się wiele uroczystości z okazji Dnia Strażaka dlatego zorganizowaliśmy akcję  #SYRENADLASTRAŻAKÓW. 4 maja punktualnie o godzinie dwunastej w wielu miasta i miasteczkach zawyły strażackie syreny pokazując swoją jedność i solidarność.

Konwoje Państwowej Straży Pożarnej

W kwietniu, maju i czerwcu strażacy Państwowej Straży Pożarnej zostali zaangażowani w akcję dostarczenia pomocy humanitarnej dla Białorusi, Ukrainy, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Macedonii Północnej, Serbii i Mołdawii.

‘Bitwa o wozy’

W 2020 roku odbyły się wybory prezydenckie. Przed pierwszą i drugą turą Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zorganizowało akcje profrekwencyjne ‘Bitwa o wozy’. Gmina z najwyższą frekwencją otrzyma środki na zakup samochodu ratowniczo – gaśniczego. W sumie 65 gmin otrzymało po 800 tysięcy złotych.

Foto. MSWiA

Zmiany w CNBOP

Sejm uchwalił, a Prezydent podpisał długo wyczekiwaną przez druhów ustawę umożliwiającą wprowadzenie do użytkowania używanego samochodu ratowniczo – gaśniczego sprowadzonego z zagranicy. Od października CNBOP dla takich samochodów wydaje opinie techniczną.

Foto. CNBOP

Nowe umundurowanie

Pod koniec października Komenda Główna PSP zaprezentowała nowe ubranie służbowe strażaków Państwowej Straży Pożarnej.  Początkowo miały one zostać wprowadzone służby z dniem 1 stycznia 2021 roku, ale z powodu przeciągających się prac termin uległ zmianie.

Największe rozczarowanie 2020 roku?

Brak nowej ustawy modernizacyjnej dla służb podległych MSWiA.  

o autorze

Redakcja/Łukasz