Podczas wczorajszego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Strażaków Komendant Główny PSP st. bryg. Andrzej Bartkowiak poinformował posłów o planowanych zmianach w uzyskiwaniu świadectwa dopuszczenia CNBOP.

Dyskusja na temat świadectwa dopuszczenia CNBOP dla samochodów ratowniczo – gaśniczych – szczególnie tych używanych – trwa już od kilku lat. W tym czasie ówczesny Komendant Główny Leszek Suski zapowiedział zmiany przepisów, komendanci powiatowi uziemili samochody sprowadzone z zagranicy i jednostka OSP Suchy Las wystąpiła z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego.

Wczoraj doczekaliśmy się kolejnej zapowiedzi, tym razem od Komendanta Głównego PSP st. bryg. Andrzeja Bartkowiaka.

Jestem Komendantem Głównym od niespełna trzech miesięcy, ale już mogę powiedzieć, że przygotowaliśmy projekt ustawy do pana ministra o zmniejszenie odpłatności za certyfikację samochodów używanych. Pan Prezydent wystosował w tej sprawie list do pana ministra o szybkie procedowanie w tym zakresie – powiedział Bartkowiak.

Teraz koszt wydania przez CNBOP świadectwa dopuszczenia dla nowego i używanego samochodu ratowniczo – gaśniczego to około 60 tysięcy złotych. Komendant Główny zapowiedział, że po wprowadzeniu ustawy koszt świadectwa dla używanego wozu zostanie obniżony do 7-8 tysięcy złotych.

Jeśli projekt doczeka się akceptacji w MSWiA, będzie musiał on przejść konsultacje, później zajmie się nim Rada Ministrów, następnie Sejm i Senat. Będzie dużym sukcesem, jeśli gotowa ustawa trafi na biurko Prezydenta w tym roku.

Można oczywiście ten proces przyspieszyć składając projekt ustawy w Sejmie jako poselski, ale to wydaje się mało prawdopodobne.

Foto. własne i fb/Piotr Stanisław Polak

o autorze

Redakcja/Łukasz