W piątek 10 września 2010 roku w Tczewie odbyła się uroczystość jubileuszu 65-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Tczewie. Z tej okazji tczewscy strażacy otrzymali sztandar i nowy pojazd ratownictwa technicznego.

[galeria=1,prawa]Uroczystość rozpoczęła się punktualnie o godzinie 10.00 Mszą świętą odprawioną w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. W trakcie nabożeństwa Ordynariusz Diecezji Pelplińskiej ks. Biskup Jan Bernard Szlaga dokonał poświęcenia nowego sztandaru.

Po zakończonej eucharystii, w obecności kompani honorowej Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu i przy akompaniamencie orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej, zebrani udali się na pobliski Plac Hallera gdzie odbył się uroczysty apel. Meldunek o rozpoczęciu uroczystości zastępcy [galeria=43,lewa]Komendanta Głównego PSP nadbrygadierowi Piotrowi Kwiatkowskiemu złożył dowódca uroczystości mł. bryg. Adam Zieliński – Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Tczewie. Następnie Komendant Powiatowy PSP w Tczewie st. bryg. Waldemar Walejko powitał zaproszonych gości: m.in. posłów na Sejm RP Jana Kulasa i Piotra Ołowskiego, Wicewojewodę Pomorskiego Michała Owczarczaka, Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku st. bryg. Andrzeja Rószkowskiego wraz z zastępcami, Starostę Tczewskiego Witolda Sosnowskiego, Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Roberta Sudenisa, Prezydenta Tczewa Zenona Odya, Burmistrzów i Wójtów miast i gmin powiatu Tczewskiego, radnych samorządów powiatu Tczewskiego, Komendantów Miejskich i Powiatowych PSP woj. pomorskiego, druhów [galeria=22,prawa]OSP powiatu tczewskiego na czele z Prezesem Oddziału Powiatowego, przedstawicieli zaprzyjaźnionych firm i instytucji, sympatyków pożarnictwa i mieszkańców Tczewa. Po zawieszeniu flagi państwowej, przemówieniach i wbiciu pamiątkowych gwoździ przez osoby które przyczyniły się do jego ufundowania uroczyście przekazano sztandar KP PSP w Tczewie. Niniejszą uroczystość odwiedził także pewien kundelek obchodząc dookoła stół na którym leżał sztandar by po chwili udać się w kierunku nowych wozów.

[galeria=79,lewa]Następnie strażacy z Tczewa otrzymali drugi prezent – oficjalnie przekazano im samochód ratownictwa technicznego SCRt Volvo FM420 4×4 (541[G]43). Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku również oficjalnie przekazał nowy ciężki samochód ratownictwa drogowego SCRd Scania G480 (301[G]49) dla KM PSP w Gdańsku (JRG nr 1 w Gdańsku Wrzeszczu). Obydwa pojazdy poświęcił ks. Prałat Piotr Wysga. Ich zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

[galeria=26,prawa]Trzecim elementem ceremonii było wręczenie fundatorom sztandaru szkiców przedstawiających dawną i obecną siedzibę KP PSP w Tczewie. W końcowych przemówieniach goście dziękowali strażakom za ich pracę a w szczególności za działania ratownicze prowadzone podczas tegorocznej powodzi i uratowanie przed zalaniem zagrożonych obszarów w Tczewie. Po apelu odbyła się defilada pododdziałów PSP wraz z przejazdem alarmowym nowych samochodów. Następnie goście oraz media udali się na poczęstunek m.in. strażackiej grochówki, lecza i bigosu przygotowanego przez ochotników z Wielkiego Garca.

Jak się wkrótce okazało na tym nie koniec świętowania. O godzinie 17.00 na bulwarze nad Wisłą rozpoczął się zorganizowany przez tczewskich strażaków we współpracy z innymi Komendami PSP z województwa pomorskiego piknik strażacki.

[galeria=49,lewa]Pierwszą z wielu atrakcji była wystawa 11 pojazdów pożarniczych. Wśród nich można było zobaczyć wozy nie spotykane na co dzień w Tczewie: samochód dowodzenia i łączności z Gdańska VW LT46 (220[G]99), samochód ratownictwa chemicznego z Gdyni Man TGM 15.240 (431[G]60), samochód ciężki gaśniczy ze Starogardu Gdańskiego Man TGS 26.440 (521[G]26), samochód ciężki ratownictwa drogowego z Gdańska SCRd Scania G480 (301[G]49).

[galeria=55,prawa]Stałym elementem strażackich festynów są pokazy ratownicze. Nie zabrakło ich i tym razem. Wykorzystując możliwości techniczne i sprzęt swojego najnowszego pojazdu tczewscy strażacy zaprezentowali uwalnianie osób poszkodowanych z samochodu i jego cięcie. Wszyscy chętni, po zakończeniu symulowanej akcji ratowniczej, mogli skorzystać z nauki pierwszej pomocy. Swoje umiejętności przedstawili również ratownicy wysokościowi.

Duże wrażenie na widzach zrobiły pokazy dyscypliny TIMBERSPORT wykonywane przez drwali pod kierunkiem Kazimierza Dempca. Najbardziej [galeria=63,lewa]widowiskowa i zarazem najtrudniejsza z zaprezentowanych konkurencji polega na odcięciu wierzchołka pionowo ustawionej, wysokiej kłody drewna. Aby wykonać zadanie zawodnik wycina w kłodzie tzw. „kieszenie”, w których umieszcza specjalne deski i wspina się na nich na wysokość 3 m. Ponadto drwale zaprezentowali Stock Saw – odcinanie dwóch wąskich krążków drewna z poziomo umieszczonej kłody przy użyciu pilarki spalinowej i ręcznej. W tej konkurencji brali udział również widzowie. Standing Block Chop to kolejna pokazana przez zawodników konkurencja polegająca na przerąbaniu przy użyciu siekiery stojącej kłody.

Dla najmłodszych największą frajdą była przejażdżka w koszu drabiny mechanicznej. W przerwach każdy mógł się posilić pyszną strażacką grochówką i bigosem przygotowanym także przez OSP Wielki Garc.

[galeria=50,prawa]Na zakończenie pikniku powracające do swoich jednostek pojazdy uruchomiły sygnały świetlno-dźwiękowe co nie wątpliwie było niezapowiedzianą atrakcją i pożegnaniem wszystkich zgromadzonych.

Obchody 65-lecia Zawodowej Straży Pożarnej w Tczewie na długo zapadną w pamięć wszystkim strażakom, sympatykom pożarnictwa i mieszkańcom Tczewa.

Tekst i zdjęcia: Piotr Strzałek, Andrzej Jakubiak.

o autorze

Redakcja